GeriGündem Kelaynak kuşlarıyla ünlü Birecik nerede? Birecik ilçesi nereye bağlı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kelaynak kuşlarıyla ünlü Birecik nerede? Birecik ilçesi nereye bağlı?

Kelaynak kuşlarıyla ünlü Birecik nerede? Birecik ilçesi nereye bağlı?

Birecik'in nereye bağlı bir ilçe olduğu merak ediliyor. Nesli tükenme tehlikesi altında olduğundan koruma altında tutulan kelaynaklara da ev sahipliğe yapan Birecik'in nerede olduğu ve hangi ile bağlı olduğu yoğun şekilde sorgulanıyor. Peki, Birecik ilçesi nerede? Birecik nereye bağlı?

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğundan koruma altına alınan kelaynak kuşlarıyla ünlü Birecik ilçesinin nerede olduğu ve hangi ile bağlı olduğu merak konusu oldu. 'Kelaynak kuşlarıyla ünlü Birecik ilçesi nerede?' sorusuna yanıt arayan vatandaşlar, internette sorgulama yapıyor. İşte, "Kelaynak kuşlarıyla ünlü Birecik ilçesi nerede?" sorusunun yanıtı...

Nesli tükenmekte olan kelaynak kuşları, tarihi kalesi ve birbirinden lezzetli yemekleriyle yerli ve yabancı ziyaretçilerden ilgi odağı olan Birecik, Şanlıurfa'nın bir ilçesidir. Fırat Nehri kıyısında yer alan ilçe, nehir sayesinde adeta sahil kasabalarını andırıyor.

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde 1977'de kurulan Kelaynak Üretme İstasyonu'ndaki kuşların çoğalması amacıyla çalışmalar aralıksız sürdürülüyor. Üreme döneminin başladığı bahar aylarında Fırat Nehri kıyısındaki doğal yaşam alanlarına salınan kelaynaklar, göç mevsimi geldiğinde tekrar kafeslere alınıyor.

İstasyonda yağsız kıyma, haşlanmış yumurta, rendelenmiş havuç, tavuk yemi ve tuzsuz peynirin de aralarında bulunduğu özel menüyle beslenen kelaynaklar, bölgede halk tarafından "bereketin sembolü" olarak nitelendiriliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle