Gündem Haberleri

  Kekova Koyu artık daha temiz olacak

  Ahmet ACAR/DEMRE (Antalya), (DHA)
  08.05.2008 - 12:54 | Son Güncelleme:

  İŞADAMI Rahmi Koç tarafından Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) aracılığı ile Antalya'nın Demre İlçesi'ne bağlı Üçağız Köyü muhtarlığına bağışlanan tekne, törenle denize indirildi. 10 tonluk deposuyla vidanjör görevi yapacak tekne, Üçağız'ın yanı sıra Kaleköy (Simena Antik Kenti) ve çevredeki karayolu ulaşımı olmayan ev ve işyerlerinin foseptiklerini tahliye edecek.

  Teknenin denize indiriliş törenine Demre Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İlçe Garnizon Komutanı Astsubay Başçavuş Ali Çakır, Emniyet Amiri Hasan Mutlu, Antalya Özel Çevre Koruma Müdürü Selahattin Eriç, TURMEPA Yönetim Kurulu Üyesi ve Koç Holding CEO'su Bülent Bulgurlu'nun eşi Vera Bulgurlu, Üçağız Muhtarı Salih Çan ve Üçağız köylüleri katıldı.

  ‘Deniz Temiz 1’ adıyla hizmet verecek olan 1997 yapımı tekne, 14 metre uzunluğunda, 5 metre genişliğinde. 14 gros tonluk tekneye, Demre Kaymakamlığı ile Antalya Özel Çevre Koruma Müdürlüğü'nce 10 tonluk bir çelik depo yaptırıldı, atık suları çekmesi için bir de motopomp yerleştirildi.

  Tekne, Simena Kalesi'ne geçen yıl işadamı Rahmi Koç tarafından yaptırılan tuvaletin, 150 metre uzunluğundaki boruyla foseptiğini de çekecek. Tekne, mavi yolculuğa çıkan yatların, Simena Antik Kenti'ndeki işyerlerinin foseptiklerindeki atık suları ve katı atıklarını
  toplayacak. Üçağız Köyü'nde, vidanjörlerin yaklaşamadığı konutların, işyerlerinin atıklarını denizden alacak.

  Törende bir konuşma yapan TURMEPA Yönetim Kurulu üyesi Vera Bulgurlu, “Deniz Temiz 1 teknesi bu güzel koyları temiz tutacak. Üçağız Köyü'nde arıtma tesisi yok. Binaların atık suları foseptiklere bırakılıyor. Tekneler, foseptiklerde biriken atık suları çekecek. İleriki aşamada, bu bölgeye biyolojik arıtma tesisi kurmak için girişim başlatacağız” dedi.

  Demre Kaymakamı Demiryürek ise “Akdeniz'in en güzel koylarına sahip olan Kekova'da, temiz bir çevre için işadamı Rahmi Koç'un hediye ettiği tekne, Kaymakamlık ve Antalya Özel Çevre Koruma Müdürlüğü'nün ortaklaşa çalışmasıyla 10 tonluk bir vidanjör haline getirildi. Bu tekne ile Kekova koylarının temizliği sürekli hale getirilecek” diye konuştu.

  TURMEPA'nın onursal başkanlığını da yapan işadamı Rahmi Koç'un, Demre'nin Üçağız Köyü'ne bağlı Kaleköy'deki Simena Antik Kenti'nde evi bulunuyor. Koç, her yıl yaz döneminde yatıyla Kekova'ya gelip, uzun süre kalıyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı