Gündem Haberleri

  Kefenli zincirli baz istasyonu protestosu

  Taner YENER/İSTANBUL, (DHA)
  21.08.2009 - 14:51 | Son Güncelleme:

  AVCILAR’da mahallesinde oturan kadın ve çocuklardan oluşan bir grup, iki baz istasyonu kurulan binaya üçüncü istasyonun takılmasını kefen giyip kendilerini zincirleyerek protesto etti. İstasyonların kaldırılması için mahkemeye başvurduklarını belirten mahalle sakinleri, bölgede kanser hastası sayısının gün geçtikçe arttığına dikkat çekti ve yetkililerin önlem alması gerektiğini söyledi.

  Ambarlı Mahallesi Meltem Sokak’ta baz istasyonlarının kurulduğu bina önünde saat 12.00’de 20 kişilik grup toplandı. Grup, daha sonra kefen giyip, “Kanser olmak istemiyoruz”, “Çocuklara kıymayan”, “Aradığımız kişiye ulaşılamıyor, Sağlık Bakanımız nerdesin” yazılı dövizler açtı. Bu arada kefen giyen kanser hastası Sehina Sağoğlu kendisini istasyonların bulunduğu binaya zincirledi. Grup, “Kanser olmak istemiyoruz”, “Baz istasyonuna hayır” sloganları attı. Mahalle sakinleri, “İnsanlar ölüyor, baza hayır ve ölüm evi” yazıların bulunduğu bina önünde daha önce de benzer eylemleri yaptıklarını yetkilileri seslerini duyuramadıklarını ifade ettiler.

  İKİ YETMEDİ ÜÇÜNCÜ KURULDU

  Aynı binanın üzerinde yaklaşık 10 yıldır iki GSM şirketinin bulunduğunu belirten 61 yaşındaki Keriman Balaban, “Ev sahibinin kendi oğlu kanserden öldü. Kendileri başka yere taşındılar. Burayı ucuza kiraya veriyorlar. Yandaki komşumuz kanserden öldü. Bir komşumuz yine kanser. Baş ağrısından duramıyoruz. Şimdi de geçen ay üçüncü baz istasyonu takıldı. Polisler geldi barikat kurdu. Biz de kurbanlık koyunlar gibi durduk. Şimdi de kefenlerimizi giydik. Başımız ağrıyor, bunalımdayız. Mahkemeye verdik. Geçen seneden beri uğraşıyoruz. Kaldırılmalarını istiyoruz. Bir süre sonra ikinci mahkememiz var. İnşallah atacağız onları. Yukarı adeta uzay üssü kuruldu. Valilik, kaymakamlık, telekominikasyon bir çok yere başvurduk bir sonuç alamadık” dedi. Baz istayonlarından önce çevrelerinde bu kadar hastalık yaşanmadığını ileri süren Keriman Balaban, “Bu çevrenin dışında da bu kadar hastalık yok. Yakında çocuk yuvası da var. Bu kadar yakında kurulaması sakıncalı. Biz teknolojiye karşı değiliz. Bende cep telefonu kullanıyorum. Ancak insan sağlığı her şeyden önemli. Bölgede uygun yerler var. Gitsin oraya kursunlar” diye konuştu.

  KANSER HASTALARI ARTTI

  Bağırsak kanseri tedavisi gören 45 yaşındaki Sehina Sağoğlu da 80 kilodan 60 kiloya indiğini belirterek “Bu istasyonların yüzünden baş ağrısı, mide bulantısı halsizlik şikayetim var. Sadece benim değil burada oturan bir çok kadın hatta çocuklar da aynı durumlardan şikayetçi. Kanser hastalarının sayısı arttı. Şu an tedavi görenler var. Hatta psikolojik tedavi görenler bile var” dedi.
  Mahalle sakinleri daha sonra tepkilerini cep telefonlarını yere serdikleri kefen üzerine atarak gösterdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı