Gündem Haberleri

  Kediyi havalı tüfekle vurup öldürdüler

  Saadet KEFAL/ESKİŞEHİR, (DHA)
  18.12.2009 - 16:44 | Son Güncelleme:

  ESKİŞEHİR'de sahipli bir kedi, sokakta kimliği belirsiz kişi tarafından havalı tüfekle sırtından vuruldu.


  Yaralı olarak veteriner kliniğine götürülen kedi, müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Veteriner Naci Uncu, “Yaptığımız otopside kedinin sırtından girip midesine yapışmış olan bir havalı tüfek mermisi çıkardık. Kediyi hedef tahtası yapanların nasıl bir psikoloji içerisinde olduklarını bilemiyorum” dedi.

  Kırmızıtoprak Mahallesi'nde, Zeynep Vardar'ın birinci kattaki evinde baktığı, zaman zaman dışarı çıkan 3 yaşındaki erkek kedi, sokakta kimliği belirsiz bir kişi tarafından havalı tüfekle sırtından vuruldu. Zeynep Vardar, evinin önünde can çekişirken gördüğü kedisini hemen veteriner kiliniğine götürdü. Kedi yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
  Veteriner Naci Uncu, kedinin kendilerine vücut ısısı düşmüş ve çok kötü bir halde getirildiğini söyledi. Uncu, “Sahibi, kedinin başka kedilerin saldırısına uyrayarak yaralandığını sanmış. Kedi bize getirildiğinde durumu çok kötüydü. Yaptığımız incelemede sırtından vurulduğunu beliredik. Tüm çabalarımıza rağmen kediyi kartaramadık. Ardından yaptığımız otopside ise kedinin sırtından girip ince ve kalın bağırsakları parçalayarak mideye yapışmış olan bir havalı tüfek mermisi bulduk. Çıkardımız bu mermi kedinin yaşamını yitirmesine neden olmuş” dedi.

  Daha önce de havalı tüfekle kedilerin vurulması olayı ile karşılaştıklarını belirten Naci Uncu, bu tür silahların yasaklanmasını istedi. Uncu şöyle konuştu:
  “Daha önce de birçok kez havalı tüfekle vurularak sakat kalan ve ölen hayvanlarımız oldu. Kedi çok kaslı bir hayvandır. Bu silah bir kediye bu kadar zarar veriyorsa oradan geçen bir çocuğu da öldürebilir, bir adamı sakat bırakabilir. Bu havalı tüfeklerin ulu orta herkese satılması ve her yerde satılmasının engellenmesi gerekiyor. Kedinin sırtından vurulması olayı kent merkezinde oluyor. Ben ulu orta böyle birşey yapan insanların psikolojisini ve sosyal durumunu çözemiyorum. Bir canlıya ateş etmek, onu hedef tahtası yapmak nasıl bir psikolojidir bilmiyorum. Kediyi öldürmek bizim toplumuzda günahtır. Zavallı bir sokak kedisini nişan tahtası yapmak nasıl bir vicdana sığar. Hele bir de bunu bir çocuk yapmışsa o daha vahim ve düşündürücüdür.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı