Gündem Haberleri

  Kedi görünüşlü 407 Coupe, 2006’nın ilk çeyreğinde Türkiye’de

  Murat TOSUN
  05.10.2005 - 00:11 | Son Güncelleme:

  Fransız otomotiv devi Peugeot’nun 404, 504 ve 406 gibi önemli coupe modellerinin geleneğini izleyen 407 Coupe, 2006 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa sunuluyor. Kedi görünümlü modelin fiyatı hakkında henüz bir açıklama yapılmazken, otomobilin Peugeot’un yenilikçi çizgisinin temsilcilerinden biri olduğu belirtiliyor. 407 Coupe, Türkiye’ye yalnızca 2.7 V6 dizel motor seçeneği ile ithal edilecek.

  ÖZELLİKLE Türk otomobil tarihinde 404 ve 504 gibi Peugeot’un Coupe modellerinin ayrı bir yeri vardır. Dünya otomobil tarihinde de ayrı bir yere sahip olan bu modelleri günümüzde son dönemlerde 406 Coupe başarı ile temsil etmişti. Peugeot’un coupe modeller serisi şimdilerde ise 407 Coupe ile devam ediyor. 6’lı modelleri ile (206, 306, 406) oldukça başarılı bir dönem geçiren Peugeot şimdilerde 6’lı modellerini yavaş yavaş 7’li modellere devrediyor. Bu konuda Peugeot’un yenilikçi çizgisini temsil ettiği belirtilen 407 Coupe farklı tasarımı ile dikkat çekiyor. Fiyatı hakkında kesin bir açıklamanın yapılmadığı 407 Coupe’nin yeni yılın ilk çeyreğinden itibaren Türkiye’de satışa sunulacağı belirtiliyor. 407 Coupe Türkiye’ye yalnızca 2.7 V6 dizel motor seçeneğiyle ithal edilecek.

  ATLAMAYA HAZIR KEDİ GİBİ

  Aracın gövdesi denge, zarafet ve dinamizm sergilerken, kedi görünümü arkaya yatık ön camı ile başlıyor ve alçak tavanın çizgileriyle, üzerinde entegre dinamik kanatçık bulunan bagaj kapağına kadar uzanıyor. Arkada, gergin çizgilere sahip alt panel ayırt edici bir görsel etki sağlıyor ve 407 Coupe’nin dururken bile ileriye doğru fırlamak üzere olduğu hissini veriyor. Yan bölümler gergin çizgilere sahip ve ön bölümün aerodinamik tasarımı da yolcu bölümünün çizgilerini belirliyor ve dışarıdan küçük ama içeriden büyük yolcu bölümü sağlıyor.

  Son derece belirgin çizgilere sahip coupe 407 ailesinde sunulan tasarım kodlarını vurguluyor ve dinamizm ile zarafet arasındaki uyumu öne çıkarıyor. 407 Coupe, gövdesinin ifade ettiği sürüş zevki vaadini içinde dört ‘ayrı’ koltuğa sahip rahat bir atmosfer sunarak tutuyor. Aracın içinde coupe geleneğinin izleri gösterge panelinde, gerçek alüminyum ayrıntılarında ve elle dikilmiş deri döşemelerinde görülebiliyor.

  Ön panelin özel kaplamaların başlangıçtan itibaren hem sedan hem de coupe’yi ayırt edecek şekilde tasarlanmış ve özellikle deri döşeme seçeneğinde bu fark iyice belirginleşiyor. Yolcu bölümü için sunulan özel döşemelerin farklılığı bu coupe’yi büyük touring otomobillerinin özel dünyasına yerleştiriyor.

  Otomobilin yolcu bölümünün içi son derece geniş. 406 Coupe’ye göre 5.8 santimetre daha fazla olmak üzere 407 Coupe, 1.72 metrelik uzunluğa sahip. Aynı şekilde ön koltuklardaki genişlik 1.542 metreye ve arka koltuklardaki genişlik de 1.234 metreye çıkarılmış. Yani 406 Coupe’ye göre 407 Coupe’nin ölçüleri sırasıyla 12.8 cm ve 14.2 cm arttırılmış. Bölünmüş olarak yatırılabilen arka koltuğa sahip 407 Coupe’nin bagaj hacmi ise 400 litre. Bu otomobile gerçek bir coupe hissi vermek için koltuğun konumu diğer 407’lere göre 20 milimetre alçaltılmış ve 9 milimetre geriye çekilmiş. Doğrudan sedan ve station wagon modelinden türetilen aracın yapısı yeni gövdeyi alacak şekilde özel olarak geliştirilmiş. Otomobilin platformu sedan modeliyle aynı olsa da coupe sedana göre 4.4 cm daha alçak bir araç. Ayrıca coupe’nin ağırlık merkezi sedan modeline göre 2.5 cm daha alçak ağırlık merkezine sahip. Aynı şekilde, ön ve arka dingiller de 407 sedan ve SW’ye göre daha geniş.

  SOS düğmesi ile yardım isteniyor

  Otomobilde genel güvenlik de göz ardı edilmemiş. Özellikle bir çarpışma durumunda daha kolay açılan ‘bavul’ kolu şeklinde kapı kolları, elektrik sistemini kapatan bir sistem, dörtlü sinyallerin otomatik olarak yanması ve kapıların kilidinin açılmasını sağlayan sistemler bulunuyor. Buna ek olarak, RT4 donanımı sayesinde, acil durum cihazlarından birinin tetiklenmesi ya da ‘SOS’ düğmesine basılmasıyla ilgili birimler aranıyor ve yer bildiren SMS gönderiliyor ya da en yakın acil durum hizmet merkezine (yapılan sözleşmeye göre) arama yapılıyor. Kişisel güvenlik de 407 Coupe’deki önceliklerden biri ve sürücü tarafındaki kapıda yeni tipte bir ‘S3M’ kapı kilidi bulunuyor. Her iki kapıda da kilitle kapı kontrolleri arasında kablo bağlantıları bulunuyor. Herhangi bir saldırı (kurcalama) olması durumunda kapı kilitleri otomatik olarak kilitleniyor ve kapı paneli ile kapı iç kaplaması arasına yerleştirilen özel bir çelik plaka, kilit/kontrol mekanizmasını ve elektrik kablolarını koruyor.

  205 beygirlik dizel versiyonu geliyor

  Peugeot 407 Coupe’de 2231 cc hacminde, dört silindirli, 160 beygir ve 2946 cc hacminde, V6 silindirli, 210 beygir gücünde iki benzinli motor görev yapıyor. Ancak bu iki benzinli motor Türkiye’de satışa sunulmayacak. 407 Cuope’nin üçüncü motor seçeneği olan ve daha önce 607 modelinde kullanılan 2720 cc hacmindeki V6 dizel motor Türkiye’de satışa sunulacak. Bu motor 205 beygir güç ve 440 Nm’lik tork üretiyor. Bu V6 dizel motor otomatik şanzımanla satışa sunuluyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı