Gündem Haberleri

  KDV ve ÖTV indirimi talebi

  A.A
  11.05.2008 - 11:09 | Son Güncelleme:

  Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (TTKKMB) Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, gübre ve elektrikte KDV, mazotta ise ÖTV indirimi talebinde bulunarak, “gübre ve elektrikte katma değer vergisi (KDV), mazotta özel tüketim vergisi (ÖTV) indirimi çiftçilerin yükünü azaltacaktır” dedi.

  Yıldırım, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, gübre ve elektrikte KDV ve mazotta ise ÖTV indirimi uygulanmasını istediklerini vurguladı. Hükümetin bu konuda çiftçinin yararına gözetecek çalışmalar yapacağına olan inançlarının tam olduğunu bildiren Yıldırım, şunları söyledi:
  “Türk tarımının geldiği noktada çiftçilerin büyük payı var. Ekonomisi tarıma dayalı ülke nüfusumuzun büyük çoğunluğu, köylerde çiftçilik yaparak hayatını sürdürmektedir. Gerek ekonomik, gerekse küresel ısınmaya bağlı olarak değişen iklim koşulları anlamında çiftçilerimizin yaşama ve üretme şartları her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Özellikle çiftçi için önem taşıyan gübre ve mazot gibi tarımsal girdilerin fiyatlarının hızlı artışı da bu olumsuzluğu artırmaktadır. “

  Üretim yapabilmek için, sulamada kullanılan elektriğin maliyetinin yüksek oluşunun da zorlaştırıcı bir etken olduğunu söyleyen Yıldırım, “Oysa Türkiye tarımı, verimlilik temelinde gelişmesi gereken bir sektördür. Bu hususlar dikkate alındığında, tarımın ayakta tutulması ve bu işi sürdüren çiftçilerin desteklenmesi zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle gübre ve elektrikte KDV, mazotta ise ÖTV indirimi uygulaması istiyoruz. “ şeklinde konuştu.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı