Gündem Haberleri

  ‘KCK’ plakaya yasak

  Bahri KARATAŞ / DHA
  22.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Barosu avukatlarından Mehmet Korkut, Karşıyaka İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından motorlu taşıtlar için verilen “KCK” harf gruplu plakaların, PKK’nın şehir yapılanmasının kısaltılmış adı olduğunu, bu yolla yasa dışı örgüt reklamı yapıldığını öne sürdü.

  Korkut, konuyla ilgili Karşıyaka İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne verdiği dilekçede, “İlimizde trafikte KCK harf sıralı plakalı araçları görmekteyim. Vatandaş olarak bundan rahatsızlık duymaktayım. Terör örgütü propagandası niteliği taşıyabilecek bu seri plakaların başka harf grubuyla değiştirilmesini talep ediyorum” dedi. Korkut’a e-postayla cevap gönderen Müdürlük, bu konuda birçok kişinin Emniyet Genel Müdürlüğü’ne başvurduğunu belirtti. Genel Müdürlüğün, “KCK” harf gruplu plakaların bundan sonra verilmemesini kararlaştırdığı bildirildi. Bugüne kadar verilen plakalar başvuru halinde değiştirebilecek.

  Sakıncalı plakalar

  Trafik Kanunu’na göre KEL, LAN, LEN, MAL, NAH gibi harf gruplarını içeren plakalar, küçük düşürücü nitelik taşıdıklarından hiçbir şekilde verilmiyor. APO, PKK gibi harf grupları da verilmiyor. Diyarbakır’da da Kürtçe öküz anlamanı gelen GA, dışkı anlamına gelen GU ve Zazaca dışkı anlamına gelen GI harf grubunu taşıyan plakalar verilmiyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı