GeriGündem KCK iddianamesi kabul edildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KCK iddianamesi kabul edildi

DİYARBAKIR 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi, PKK’nın gizli şehir yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi'ne (KCK/TM) yönelik hazırlanan 151 sanıklı, 7 bin 500 sayfalık iddianameyi kabul etti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, PKK’nın gizli şehir yapılanması KCK/TM yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 103’ü tutuklu 151 sanık hakkında hazırladığı 7 bin 500 sayfalık iddianameyi Diyarbakır 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi kabul etti. Mahkeme önümüzdeki günlerde duruşmanın yapılacağı tarihi belirleyecek.

 

BAYDEMİR'E 36.5 YIL İSTENİYOR

 

Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı tarafından, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde 7 ay süren çalışmanın ardından yazılan iddianamede, kapatılan DTP’nin 28 yöneticisi, ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’,’gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet’ ve ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından hakkında 36.5 yıla kadar hapis cezası istenen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile birlikte 12 Belediye Başkanı, 2 İl Genel Meclisi Başkanı ve 2 belediye meclis üyesinin de aralarında bulunduğu şüpheliler ‘Terör örgütü üyesi ve yöneticisi olmak’, ‘Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak’, ‘Terör örgütüne yardım ve yataklık etmek’ suçlarından yargılanacaklar. Şüpheliler için iddianamede bazıları 11’i hakkında ağırlaştırılmış müebbet, diğer sanıklar içinde toplam 5 bin 400 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle