GeriGündem KCK duruşması öncesi adliyede olay çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KCK duruşması öncesi adliyede olay çıktı

KCK operasyonu kapsamında 14’ü tutuklu 17 kişinin yargılanmasına devam edildi. Van 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşmada tahliye çıkmazken duruşma 12 Nisan 2011 tarihine ertelendi.

Yaklaşık 5 saat süren duruşmada sanıkların isimleri okunurken sanıkların tamamı Kürtçe olarak "Ez lıvırim" (Burdayım) diye cevap verdi. Sanıklar mahkeme başkanının sorduğu soruları da yine Kürtçe olarak, "Diyecek birşeyimiz yok", "Kürtçe savunma yapmak istiyoruz", "Tahliyemizi istiyoruz" diye cevapladı. Daha önce başka illerde görülen duruşmalarda Kürtçe bilinmeyen bir dil olarak tutanaklara geçerken, Van’da tutanaklara "Sanıklar Kürtçe savunma yapmak istedi" diye geçti.

Sanık avukatlarından BDP Van İl Başkanı Avukat Cüneyt Caniş ise, mahkeme heyetine bu konuda olumlu tavır aldıklarını en azından Kürtçe’nin bilinmeyen bir dil olarak tutanaklara geçirilmediğini söyledi.

TÜRKÇE SAVUNMA YAPMADILAR

Önceki duruşmada sanıklardan BDP üyesi Ramazan Özlü’nün dışında diğer sanıklar davanın tıkanmaması için Türkçe savunma yaparken, bir sonraki duruşma için Kürtçe savunma talebinde bulunmuşlardı. Ancak mahkeme heyeti bu talebi kabul etmeyince bugün görülen ikinci duruşmada hiç bir sanık savunma yapmadı. Sanık avukatları da, insanların kendilerini hangi dilde olursa olsun en iyi ifade edebilecek bir dilde savunmasının doğal bir hak olduğunu belirterek, bir yıldır tutuklu bulunan sanıkların kendilerini ifade etmelerinin önemli olduğunu vurguladı. Duruşma sonunda avukatların tahliye talebi mahkeme heyeti tarafından reddelirken, duruşma 12 Nisan 2011 tarihine ertelendi.

SLOGAN VE ALKIŞLARLA CEZAEVİNE GÖNDERİLDİLER

Duruşmanın tamamlanmasının ardından polis güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkardı. Sabah saatlerinden itibaren adliye önünde bekleyen sanık yakınları ve BDP’lilerden oluşan yaklaşık 100 kişi sanıkların cezaevi aracıyla çıkarılışı sırasında sloganlar attı. Kalabalık araçların adliye önenden ayrılmasıyla olaysız bir şekilde dağıldı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle