Gündem Haberleri

  KCK davasında Arapça krizi

  Cem TURSUN / İSTANBUL, (DHA)
  06.07.2012 - 12:48 | Son Güncelleme:

  Terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK’ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 140’ı tutuklu 205 sanık hakkında açılan davanın 4. duruşması başlandı. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nin yanında bulunan büyük salonda yapılan duruşmaya Prof. Dr. Büşra Ersanlı’nın aralarında bulunduğu 134 tutuklu sanık hazır bulundu. 8 tutuksuz sanık da duruşmaya katıldı.

  Mahkeme Başkanı Ali Alçık, daha önceki duruşmalara katılmayan 4 tutuksuz sanığa, kimlik tespitleri için söz verdi. Sanıkların Kürtçe konuşması üzerine Başkan Alçık, kimlik tespiti yapmadı. Kimlik tespiti yapılmak istenen sanıklardan Nuriye Avşar ise Arapça "Buradayım" anlamına gelen "Muti" sözünü kullandı. Başkan Alçık’ın ise "Sanığın Kürtçe konuştuğu görüldü" demesi salonda gülüşmelere neden oldu. Ardından Avşar’ın avukatı Sinan Zincir söz alarak, müvekkilinin Arap olduğunu belirterek, "Kürtçe tercüman yanında, Arapça için de tercüman istiyoruz" dedi. Mahkeme Başkanı Ali Alçık, talebi değerlendireceklerini söyledi. Ardından iddianamenin 89. sayfasından itibaren TRT spikerleri tarafından okunmasına başlandı.

  CEP TELEFONU KRİZİ

  Bu arada, duruşma salonunun olduğu binaya giren ve cep telefonlarını kontrol noktasındaki görevliye bırakmak istemeyen bazı sanık avukatları ile jandarma görevlileri arasında tartışma yaşandı. Cep telefonlarını baro odasına bırakmalarına izin verilmeyen bazı avukatlar, salona girmedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı