Gündem Haberleri

  Kazım Karabekir Paşa'nın ölümünün 58. yıldönümü

  A.A
  26.01.2006 - 18:51 | Son Güncelleme:

  İstiklal Savaşı komutanlarından Kazım Karabekir Paşa, ölümünün 58. yıldönümünde Karaman'ın Kazımkarabekir İlçesi'nde düzenlenen programla anıldı.

  İlçe merkezindeki Kazım Karabekir'in anıtında çelenk sunulmasının ardından, Selçuk Üniversitesi Kazımkarabekir Meslek Yüksekokulu Spor Salonu'nda “Yakın Tarihimizde Kazım Karabekir Paşa” konulu panel düzenlendi.
  Panelde konuşan Kazım Karabekir Paşa'nın kızı Timsal Karabekir, Kazım Karabekir'in ölümünden bu yana 58 yıl geçtiğini, ancak sevgisi ve anılarının halen tazeliğini koruduğunu belirtti.

  Kazım Karabekir Paşa'nın hayatı hakkında panele katılanlara bilgi veren Timsal Karabekir, sıkça gündeme gelen Ermeni soykırımı iddialarına da değinerek, şunları kaydetti:

  “O'nun doğuda kurtardığı çocukların içinde Ermeni yetimler de bulunmaktadır. Kendi ifadesiyle Ermeni yetimler, Trabzon'da Amerikalıların açtığı okulda toplanmışlardı. Daha sonra bu okulun kontrolü kendisine verilmiş. Bugün müze olarak açtığımız evinde çok önemli bir hatıra vardır. Hatta kanıt... Kazım Karabekir'in bir portresinin altındaki yazı, bugün sözde Ermeni soykırımı suçlamasına gerçek bir cevaptır. Portresinin altındaki bu yazıda, (Kahraman asker Kazım Karabekir Paşa, yetimler babası) yazıyordu. Portrenin arkasında ise (Trabzon Ermeni Yetimleri tarafından) diye bir imza bulunuyordu. Bu, Ermeni soykırımının olmadığına gerçek bir kanıttır.”

  Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuri Köstüklü ise Türk milletinin var olma ya da yok olma sınırına geldiği milli mücadelenin başarıya ulaşmasında ve yeni Türk devletinin kurulmasında büyük hizmetleri görülen Kazım Karabekir Paşa'nın tanıtılmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

  Kazım Karabekir Paşa'nın komutan olarak bulunduğu Doğu Anadolu'da Erzurum, Sarıkamış ve Kars'ta okullar açtığını ifade eden Köstüklü, ”Büyük Komutan Kazım Karabekir Paşa, Doğu Anadolu'da Türk eğitim tarihinde iz bırakacak eğitim, kültür ve teşkilatlanma faaliyetlerinde bulunmuştur. Karabekir Paşa, tayyare, elektrik, matbaa, ebe, fotoğraf, sinema ve ziraat kursları açtı” dedi.

  Anma programına, Karaman Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Karaman Belediye Başkanı Ali Kantürk, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Mehmet Keser ve çok sayıda vatandaş katıldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı