Gündem Haberleri

  Kazıklı restoranlar yıkıldı

  Hürriyet Haber
  22.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sarıyer'de, kazıklar yardımıyla denizin üstünde yapılmış beş restoran, mahkeme kararıyla yıkıldı.

  Boğaziçi İmar Müdürlüğü tarafından yapılan yıkım için, Büyükşehir Belediyesi ekipleriyle birlikte, 500 civarında Çevik Kuvvet polisi, sabah erken saatlerde Büyükdere Kazıklı Yol'a geldi. Hiçbir olayın yaşanmadığı yıkımda, Bosfor, Bosfor (S) ve Günaydın isimli restoranların demir kazıklar üzerinde duran bölümleri yerle bir edildi. Yıkılan yapıların üzerlerine oturtulduğu kazıkların ise daha sonra denizden söküleceği belirtildi.

  70 yıllık yapılar

  İmar Müdürlüğü yetkilileri, yıkım kararının, yıkılan binaların, Boğaziçi'nin öngörünümünü bozdukları gerekçesiyle alındığını ifade ettiler. Yıkım için 1997 yılında yazışmaların başlatıldığını belirten yetkililer, İdare Mahkemesi'nin, 775 sayılı yasanın 18. maddesi uyarınca yıkım kararı aldığını açıkladılar. Yetkililer ayrıca, ‘‘Bu yıkımlar için mahkeme kararı gerekmiyor. Talep edilmesi ve talebin Boğaziçi İmar Müdürlüğü tarafından haklı görülmesi yeterli’’ dediler.

  Yıkılan kazıklı restoranların işletmecileri ise yapıların 70 yıllık olduğunu belirterek, Milli Emlak'a düzenli olarak kira ödediklerini ifade ettiler, ‘‘Yıkım için 70 yıl neden beklendi’’ diye soran işletme sahiplerinden Avni Demirkaynatan, ‘‘Milli Emlak'ın 690 milyon liralık kira tebligatı, yıkım günü elime ulaştı. Hem para istiyorlar, hem de yıkıyorlar. Anlamadım gitti’’ dedi. Bir diğer işletmeci İbrahim Sancak ise Sarıyer Adliyesi binası ile Sarıyer Belediyesi'ne ait binanın ve Fuat Paşa Oteli'nin de yıkılan restoranların konumunda olduğunu belirterek, ‘‘Onların da yıkılmaması düşündürücü’’ diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı