Gündem Haberleri

  Kazan'ın sınavına yürütmeyi durdurma

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  12.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  RP'li Şevket Kazan'ın Adalet Bakanlığı döneminde yapılan ve büyük tartışma yaratan hâkim ve savcı sınavının iptali için açılan davada, Danıştay 12'nci Dairesi, yedek listeden sınavı kazananlarla sınırlı olmak üzere ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi.

  Mülakatta sınavı kaybeden adaylardan Abdulvahap Karakuş'un, kendisine yönelik işlemin ve yedek liste uygulamasının iptali istemiyle açtığı davayı Danıştay karara bağladı. Karakuş'un davasını kısmen kabul eden Danıştay, kendisine yönelik işlemin iptali istemini reddetti. Ancak, bakan onayı ile yedek liste uygulamasını, sınav yönetmeliğinin 4 ve 32. maddeleri hükümlerine aykırı görerek, oyçokluğu ile yürürlüğünü durdurdu. Kararda, göreve başlamayanların yerine yedek listeden alınan kişiler hariç tutuldu. On kişi oldukları öğrenilen bu yedek isimler için ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verilmedi.

  Adalet Bakanlığı'nın ise yarın ‘yürütmeyi durdurma’ kararına itiraz etmesi bekleniyor. Bakanlık itiraz dilekçesinde, asil-yedek ayrımı yapılmasının hatalı olduğunu belirtecek. 800 kişilik boş kadro olduğu için 423 kişinin bu şekilde ‘yedek listeden’ alındığını ve yönetmeliğe aykırı bir durum olmadığını savunacak.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı