Gündem Haberleri

  Kazancı Bedih anılıyor

  Hürriyet Haber
  19.01.2006 - 14:52 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa'da 2 yıl önce katalitik sobadan sızan gazdan zehirlenerek eşiyle birlikte hayatını kaybeden Gazelhan Kazancı Bedih (Yoluk), mezarı başında anıldı.

  Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, belediye tarafından “Bediüzzaman Aile Mezarlığı”nda düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada, Kazancı Bedih'in Türkiye'nin yetiştirdiği önemli gazelhanlardan biri olduğunu söyledi.


  Mütevazı yaşamı ve sanatçı kişiliğiyle toplumun her kesiminin beğenisini kazanan Kazancı Bedih'i kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade eden Fakıbaba, belediye olarak sanata gönül vermiş insanları hiçbir zaman unutmayacaklarını belirtti.

  Türkiye genelinde sevilen ve belli bir hayran kitlesi olan Kazancı Bedih'in gelecek nesillere tanıtılması için ellerinden geleni yaptıklarını vurgulayan Fakıbaba, “Kazancı Bedih için iki yıldır düzenlenen anma etkinliklerine katılıyoruz. Bu tür etkinliklerle üstadı ölümünden sonra bile unutmadığımızı göstermeye çalışıyoruz” diye konuştu.
  Naci Yoluk ise babasının ölümünün 2. yıldönümünde kendilerini yalnız bırakmayan Şanlıurfa Belediyesi'ne ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerine minnettar olduklarını söyledi.

  Daha sonra törene katılan Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Belediye Başkan Yardımcıları Habip Arslan ve Fevzi Yücetepe ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Kazancı Bedih'in mezarı başında dua ederek, karanfil bıraktılar.

  KAZANCI BEDİH

  Gazelhan Kazancı Bedih, 19 Ocak 2004'te eşi Fatma Yoluk ile birlikte Bıçakçı Mahallesi'ndeki evlerinde uyudukları sırada katalitik sobadan sızan gazdan zehirlenerek hayatını kaybetmişti.

  Gazelleri değişik makamlarda ve kendi geliştirdiği üslupla seslendirebilen ender sanatçılardan biri olan Kazancı Bedih, ud ve tambur çalmasını biliyordu.

  Yaklaşık 2 bin civarında esere imza attığı söylenen gazelhanın, başta İbrahim Tatlıses olmak üzere, Mahmut Tuncer, Selahattin Alpay ve Mahsun Kırmızıgül gibi birçok sanatçıya eserler verdiği belirtiliyor.
  Yönetmenliğini Yavuz Turgul'un yaptığı “Eşkiya” filminde Şener Şen ile birlikte rol alan Gazelhan, “İkinci Bahar” isimli bir dizide de oynamıştı.

  Gazelhan Kazancı Bedih, ölümünden kısa bir süre önce AA muhabirine verdiği röportajda, “Artık yoruldum. Gençlerin önünü açmak için müziği bırakıyorum ve eski mesleğim kazancılığa dönüyorum” demişti. 

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı