Gündem Haberleri

  'Kazan Vadisi'ndeki operasyon bitti'

  A.A
  27.10.2011 - 10:50 | Son Güncelleme:

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kazan Vadisi'nde sürdürülen operasyonun sona erdiğini açıkladı. Yılmaz, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının bölgeden döndüğünü söyledi.

  Bakan Yılmaz, “Normal, rutin terörle mücadelenin dışında Çukurca saldırısının üzerine Kazan Vadisi'nde yapılmış olan operasyon sona ermiştir. Ancak normal terörle mücadelemiz devam etmektedir” dedi.

  Yılmaz, ANKA'nın 2012'nin ikinci yarısından itibaren göreve başlayacağını da belirtti.

   

  Bir gazetecinin Çukurca'daki terörist saldırının ardından yürütülen operasyonun sonucuna ilişkin iddialara yönelik sorusu üzerine Bakan Yılmaz, şunları söyledi:

  'BBC KENDİSİ BİLE İNANMIYOR'

  “Genelkurmay Başkanlığımızın sitesinde çok net bir açıklama var. Yani insanımız bizim, Başbakanımız veya hükümetimiz açıklar, bizim Genelkurmay Başkanımız açıklar, bunlara inanmakta tereddüt eder de BBC adına, BBC tarafından yalanlanan şeye itibar eder buna inanabilmek mümkün değil. BBC kendisi bile inanmıyor buna. 'Böyle bir haber bende yok' diyor. İnsanlar bu yalan verilen haberlere inanmaya eğilimli, ancak Genelkurmay Başkanlığımızın ve Başbakanlığın yaptığı açıklamada ise 'acaba' diye bir soru beliriyor ki bu doğru bir şey değil. İstirhamım şudur ki; Her olayda bizim resmi güvenlik birimlerimizin açıklaması gerçekten dört dörtlüktür. Hiçbir tanesinde ne abartma, ne eksik bilgi vardır. Dolayısıyla o bilgilere itibar edilmesi kamuoyunun doğru aydınlatılması açısından elzem bir davranıştır.”

  Van'daki depremin ardından TSK'nın yürüttüğü çalışmalara ilişkin soruya Bakan Yılmaz, “Yaklaşık 2 bin 500 personel, 10'un üzerinde uçak, yaklaşık 15'e yakın helikopterle gece gündüz durmadan milletinin ordusu olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz yine milletinin hizmetinde olmuştur. Her yerde, en ucra köylere bile varan ilk birlikler, Silahlı Kuvvetlerimiz olmuştur. Çünkü milletinin ordusudur, milletinin hizmetindedir” yanıtını verdi.

  Bölgedeki arama kurtarma çalışmalarının son aşamaya yaklaştığını belirten Yılmaz, bölgede çadır hariç hiçbir konuda ihtiyaç belirtilmediğini de söyledi. Yılmaz, “Çadır ihtiyacı da psikolojik bir kaygıdan. Van'da yıkılan bina sayısı 5, talep edilen çadır sayısını siz düşünün artık, 5 bin, 10 bin, 15 bin, 20 bin... Dolayısıyla da insanların psikolojik algısını yönetebilmek lazım. Bunun için hem İçişleri Bakanlığının hem AFAD'ın hem de Kızılay'ın bu konu üzerinde çalışması gerekir diye düşünüyorum” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı