Gündem Haberleri

  Kazakistan'da binlerce hektar orman kül oldu

  Hürriyet Haber
  22.08.2006 - 13:12 | Son Güncelleme:

  Kazakistan'da son üç gün içinde dört bölgede aşırı sıcaklar ve dikkatsizlik sonucu çıkan yangınlarda binlerce hektar alan zarar gördü.

  Olağanüstü Durumlar Bakanlığı ve bölge idarelerinden konuya ilişkin verilen bilgilere göre, ülkenin orta kesimlerinde yer alan Karagandı bölgesi steplerinde 20 ağustosta çıkan ve halen kontrol altına alınamayan yangında şu ana kadar 20 bin hektar alan zarar gördü.

  Bu bölgedeki yangını söndürmek için 84 kişilik ekibin 15 araçla çalıştığı. ancak aşırı sıcaklar ve çöl rüzgarlarının söndürme işlemini zorlaştırdığı belirtiliyor. Almatı kenti yakınlarındaki ulusal park Tugen vadisi civarında 19 ağustos sabahı çıkan yangının ise dün akşam kontrol altına alındığı bildirildi. Tugen vadisindeki yangına 188 kişilik ekibin 10 araçla müdahale ettiği belirtildi. Yangın bu bölgede 465 hektar alanı etkiledi.

  Güney Kazakistan bölgesinde bulunan Ugam-Sayram ulusal parkında piknikçiklerin dikkatsizliği sonucu 20 ağustosta çıkan yangında da 43 hektar ulusal park alanının yandığı bildirildi. Batı Kazakistan Oral bölgesinde ise son bir haftada 98 noktada bozkır yangını çıktığı, 20 ağustosta çıkan yangının Oral kentini duman altında bıraktığı belirtiliyor.
  Bu bölgede çeşitli noktalarda yangınlar devam ediyor.

  Meteoroloji yetkililerine göre, ülkenin aşırı sıcaklar ve sıcak yaz rüzgarlarının etkili olduğu birçok bölgesinde yangın tehlikesi sürüyor. Kazakistan'da bu yıl ilkbahardan beri ülke genelinde çıkan 1929 yangında 152 bin hektar alanın zarar gördüğü bildirildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı