Gündem Haberleri

  Kazakistan seçimlerinde üç kazanan çıktı

  AA
  16.01.2012 - 10:41 | Son Güncelleme:

  Kazakistan'da yapılan parlamento seçimlerinin ilk sonuçları gelmeye başladı. Kesin olmayan ilk sonuçlara göre seçimlerin galibi, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in partisi Nur-Otan oldu.

  Kazakistan Sosyal ve Siyasal Araştırmalar Enstitüsü tarafından yapılan sandık başı anket sonuçlarına göre Kazakistan'da yapılan Parlamento seçimlerinin ilk sonuçları ortaya çıkmaya başladı. Alınan ilk sonuçlara göre yeni dönemde Kazakistan Parlamentosu'nda Nur-Otan Partisi, Ak Yol Partisi ve Kazakistan Komünist Halk Partisi Meclisi temsil hakkı kazandı.

   

  Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in kurucusu olduğu Nur-Otan Partisi seçmenlerin yüzde 81'inin oyunu alırken, Kazakistan Ak Yol Partisi yüzde 7.3, Kazakistan Komünist Halk Partisi Meclisi yüzde 7.3'ünün oyunu alarak Kazakistan Parlamentosu'na girmeye hak kazandı.

   

  Kazakistan Sosyal ve Siyasal Araştırmalar Enstitüsü Başkanı JuliaKuchinskaya, Kazakistan Patriot Partisi'nin yüzde 0.8, Ulusal Sosyal Demokrat  Parti'nin yüzde 1.5, Adalet ve Demokrasi Partisi'nin yüzde 0.9, Kazakistan Sosyal

   Demokrat 'nin ise(Aul) seçmenlerin yüzde 1.4'ünün oyunu aldığını ifade etti.

   

  Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, ilk sonuçların gelmesinin ardından Nur-Otan Partisi'ne giderek partilileri tebrik etti. Sandıktan çıkan sonuca herkesin razı olması gerektiğini ifade eden Nazarbayev, “Halkımıza,istikrara verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

   

  Nur-Otan Partisi'nin büyük bir farkla seçimlerden yine galip çıktığını anlatan Nazarbayev, “Bu, uygulamakta olduğumuz ekonomik kalkınma ve demokrasi programının insanlarımız tarafından desteklendiğini göstermektedir. Şimdi Kazakistan-2017 Programını uygulayarak, Kazakistan halkı için daha müreffeh, daha büyük bir Kazakistan'ı sağlamak zorundayız” diye konuştu.

   

  Seçimler sırasında binlerce yabancı gözlemcinin Kazakistan'da görev yaptığını ve seçimlerin bugüne kadar benzeri görülmemiş bir açıklık ve dürüstlükle yapıldığının tespit edildiğini anlatan Nazarbayev, “Kazakistan bir kez daha demokrasi, insan hakları ve özgürlüklere olan bağlılığını dünyaya kanıtlamıştır” dedi.

   

  Nazarbayev, Kazak halkının, barış, istikrar, birlikte yaşama ve uyum için oy kullandığını bunun da teyit edildiğini kaydetti.

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı