Gündem Haberleri

  Kazadan şoför değil firma sorumlu

  Hürriyet Haber
  09.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs şirketlerinin müşterilerine kestiği biletlerin üzerinde ‘‘Kazadan firmamız değil, otobüs şöförü sorumludur’’ ibaresi yer alıyor. Ancak bu ibarenin hiç bir geçerliliği yok. Çünkü, yasa yapılan kazadan şoförü değil, firmaları sorumlu tutuyor.

  Okuyucumuz Taşkın Çalı, Pamukkale firması ile Ankara'ya seyahat etmiş. Firmanın otobüs biletlerinde ‘‘dikkat edilmesi gereken kurallar ’’ başlığı altında yazılan maddeleri okuyan Çalı ‘‘ herhangi bir kaza durumunda sorumluluğun otobüs şirketi yerine, şoföre ait olduğu’’ belirten madde dikkatini çekmiş. Biletin üzerinde şirketin yalnızca komisyoncu olduğunu yer aldığını da söyleyen Çalı, otobüs

  şirketlerinin müşterilerine tazminat ödemekten kurtulmak amacıyla bu yola başvurduğunu da iddia ediyor.

  Konuyla ilgili olarak Pamukkale Turizm Halkla İlişkiler Müdürü Cemil Sunar'la görüştük. Sunar, biletlerde yer alan bu maddenin şirketin dikkatinden kaçtığını söyledi. Uyarı üzerine, bu maddenin biletlerden silinmesi için karar aldıklarını belirtti. Sunar, ‘‘Yasa gereği de, trafik kazalarında sorumluluk firmaya ait. Zaten yasaya göre, otobüs firmaları yolcularına ferdi kaza ve trafik sigortasını yaptırmak zorunda. Bunun yanı sıra Pamukkale olarak yolcularımıza ayrıca 2 milyar liralık mesuliyet sigortası yaptırıyoruz. Biletlerimizin üzerinde olan bu maddenin geçerliliği yok’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı