Gündem Haberleri

  Kayseri'de Sarkozy'ye büyük tepki

  Cafer ZENGİN/ KAYSERİ, (DHA)
  23.01.2012 - 16:15 | Son Güncelleme:

  KAYSERİLİ esnaf, Fransa’da ’Soykırımı İnkar Tasarısı’nı, protesto etmek için pastırmayla ’Sarko haddini bil’, bir diğeri de pide ekmek üzerine de ’Fransız kalma’ yazarak tepkisini gösterdi.

  Pastırma-Sucuk satıcısı Mustafa Türkmen, jelatin üzerine pastırmayla ’Sarko Haddini Bil’ yazarken müşterilerinin de dikkatini çekti. Türkmen, "Biz birileri gibi insan doğramayız, sadece pastırma doğrarız. Bu topraklar üzerinde yüzyıllarca değişik milletlere mensup insanlar kardeşçe yaşamışlar ve yaşamaya da devam edecekler" dedi.

  Pide fırını işletmecisi Ömer Demirtaş, ise Fransa’ya olan tepkisini, pide ekmek üzerine çörek otuyla ’Fransız Kalma’ yazarak gösterdi. Ekmeği gün boyu tezgahında sergileyeceğini ve halkın dikkatini bu konuya çekmek istediğini anlatan Demirtaş, şöyle dedi:/images/100/0x0/55eb3d0df018fbb8f8b43f8a

  "Ne yazık ki vatandaşların bazıları daha konuyu bilmiyor. Ben de bu şekilde dikkat çekmek istedim. ’Bu ekmek de nereden çıktı?’ diyenlere konuyu anlattım. Bizim tarihimiz temiz, bazıları gibi karanlık değil. Umarım vatandaşlarımız bu gibi konulara duyarlılık gösterir ve ülke sorunlarına kafa yorarlar. Ben esnaf olarak ülkemize yapılmak istenen bu yöndeki yakıştırmaya karşı çıkıyorum ve tepkimi de kendimce dile getiriyorum."

  DAVUTOĞLU: "BİZ KİMSEYE SATIR GÖSTERMEYİZ

  Bu arada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, Kayseri’de çarşı ziyaretinde girdiği bir dükkanda pastırma dilimledi. "Elinizdeki satırı birilerine mi gösteriyorsunuz?" sorusuna Bakan Davutoğlu, "Biz kimseye satırla yaklaşmayız" yanıtını verdi. /images/100/0x0/55eb3d0df018fbb8f8b43f8c

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, tarihi Hunat Camii’nde kıldığı namazın ardından vatandaşlarla selamlaşarak çarşıyı gezdi. Vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektiren Bakan Davutoğlu, bir dükkana girerek eline aldığı satırla pastırma doğramaya çalıştı. Burada gazetecilerin "Elinizdeki satırı birilerine mi gösteriyorsunuz?" sorusuna Bakan Davutoğlu gülerek, "Biz kimseye satırla yaklaşmayız" yanıtını verdi.

  Dükkan sahibi ile sohbet ederek pastırma yiyen Bakan Davutoğlu, burada gazetecilere de ikramda bulundu.

  Çarşı ziyaretinin ardından Bakan Davutoğlu, ailesiyle birlikte Ankara’ya hareket etti.

  ÖZHASEKİ: "SENATÖR ARKADAŞIM HAYIR DİYECEK"

  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasa teklifinin Senato gündemine gelmesine ilişkin olarak, “Senato üyesi de olan Strasbourg Belediye Başkanı Roland Ries 'hayır' oyu kullanacağını deklare etti” dedi.

  Özhaseki, yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde, aynı zamanda Fransa Senatosu üyesi de olan Strasbourg Belediye Başkanı Roland Ries'e mektup yazdığını, Ries'in cevabi mektubunda Fransa Senatosu'nda bugün yapılacak oylamada sözkonusu yasa teklifine red oyu kullanacağını ifade ettiğini kaydetti.

  Ries'in Özhaseki'ye gönderdiği mektupta şu ifadeler yer aldı:

  “Tarafıma göndermiş olduğunuz mektubunuzda, soykırımı inkarı suç sayan yasa teklifine dikkatimi çekmiştiniz. Anayasa Komisyonu, teklifi 18 Ocak 2012 Çarşamba günü değerlendirdi ve bu metnin 'kabul edilemezliği' yönündeki yönergeyi kabul etti. Ben de Sosyalist Parti'den Anayasa Komisyonu Başkanı Jean-Pierre Sueur'ün 'Parlamento, bir mahkeme gibi hareket edemez ve tarih yapma gibi bir görevi olamaz' gerekçesine uyarak, teklifin kabul edilemezliği üzerinde hemfikirim. Komisyon, çok uzun süre tarihin alanına müdahale etme konusunu sorguladı ve araştırdı. Ben de tıpkı komisyondaki diğer senatörler gibi soykırımları inkarı suç sayan yasayı kabul etmenin Anayasamız tarafından tanınan pek çok ilkeyle ters düşme riski taşıdığı ve bilhassa da fikir ve düşünce özgürlüğüne saygı ilkesi ile araştırma yapma özgürlüğüne ters düşeceği kanısındayım. 23 Ocak Pazartesi günü kabul edilemezlik yönergesi Senato'da açık oturumda değerlendirilecektir. Bu yönergenin kabul edilmesi, bu metin üzerindeki tartışmaları sona erdirecektir. Ben kendi adıma bu önergenin lehi, söz konusu yasa teklifinin ise reddedilmesi yönünde oy kullanacağım. Sayın Belediye Başkanı sizlere saygılarımı sunarım.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı