GeriGündem Kayseri'de kuş gribi kontrolleri yapılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kayseri'de kuş gribi kontrolleri yapılıyor

Kayseri Tarım İl Müdürü Adnan Akay, göçmen kuşların uğrak yeri olan Sultansazlığı'nda şu ana kadar herhangi bir kuş ölümünün görülmediğini, ancak çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Kayseri Tarım İl Müdürü Adnan Akay, Sultansazlığı ve çevre köylerde yaptıkları taramalarda, kuş gribiyle ilgili bir bulguya rastlanmadığını söyledi. Müdürlükleri bünyesinde tarama ekipleri oluşturduklarını ve konunun üzerinde hassasiyetle durduklarını ifade eden Akay, şu bilgileri verdi: “Göçmen kuşların uğrak merkezlerinden olan Sultansazlığı Kuş Cenneti ve çevre köylerde yaptığımız tarama ve kontrollerde, kuş gribine rastlanmadı. Sultansazlığı çevresindeki köylerde yaşayanları uyardık. Şu ana kadar gerek sazlığın çevresinde gerekse köylerde kanatlı ölümü olayı ortaya çıkmadı. Sazlık ve çevresinde kontrollerimiz sürüyor.”

Tavuk üretim çiftliklerini kontrol altında tutup, sahipleriyle sürekli diyalog halinde olduklarını kaydeden Akay, günde 2 milyon dolayında yumurta üretimi yapılan, 600 bin dolayında da kesimlik piliç beslenen Kayseri'de, bilinçlendirme çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Kentte, tavuk çiftliklerinin tamamının kapalı sistem üretim yapmasının bir anlamda sevindirici olduğunu dile getiren Akay, ”Çiftlik sahipleriyle toplantı yaptık. Dikkat etmeleri gereken konuları ve kuş gribinin önemini anlattık. Müdürlüğümüzün telefon numaralarını dağıtarak, en ufak bir olayda bile aramalarını istedik. Gezici ekiplerimiz de kontrollerini sürdürüyor. Şu ana kadar, Kayseri ve çevresinde kanatlı hayvanlarda herhangi bir hastalık görülmedi” diye konuştu.

Kayseri Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkilileri de Sultansazlığı Kuş Cenneti'nin sazlık alanında ve çevresinde yaptıkları taramalarda kuş ölümüne rastlanılmadığını, şu anda bir tehlikenin söz konusu olmadığını ifade ettiler.
Kayseri Ziraat Odası Başkanı Emin Yılmaz ise odalarına kayıtlı bulunan tavuk üreticilerinden kendilerine intikal eden herhangi olumsuz bir durumun bulunmadığını dile getirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle