Gündem Haberleri

  Kayseri raylı sistemi hizmete girdi

  Oktay ENSARİ- Demet ÖZTÜRK/ KAYSERİ, (DHA)
  01.08.2009 - 15:37 | Son Güncelleme:

  KAYSERİ'de 30 yıl önce planlanan raylı sistem hizmete girdi. ‘Kayseray' adıyla hizmete giren raylı sistem için bando ‘Tren gelir hoş gelir' türküsünü çaldı.

  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Mehmet Özhaseki, “17 kilometrelik hatta, 22 araçla hizmet verecek sistem, Türkiye'nin en ekonomik raylı sistemi oldu” dedi.

  İtalyan Ansoldo Breda firması ile Yapı Merkezi Şirketi tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen raylı sistem 10 dakikada bir sefer yaparak saatte tek yönde 8 bin 153 kişi taşıyabilecek. Saatte 72 kilometre hız yapabilen araçlardan her biri 552 yolcu alacak. Sistemin devreye girmesi nedeniyle düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediye başkanı Mehmet Özhaseki, şöyle dedi:

  “1979’da başlayan raylı sistem projesi bizim dönemimizde 2002 yılında DPT yatırım programına alındı. Siyasi açıdan önemli mücadeleler verildi. Yaptığımız belirlemeye göre, bu kentte 2050 yılına kadar metroya gerek duyulmuyor. Adana, Samsun, Antalya, Eskişehir, Bursa raylı sistemleriyle karşılaştırıldığında gerek araç, gerek teknik yönden 99 milyon Euro ile Türkiye'nin en ekonomik raylı sistemi burada gerçekleştirildi. Eleştirmek kolay, yapmak zordur. Zoru başardığımız için sevinçliyiz.”

  AKP Grup Başkan Vekili Kayseri milletvekili Mustafa Elitaş, diğer milletvekilleri Sadık Yakut, Ahmet Öksüzkaya ve Yaşar Karayel ve il yöneticilerinin katıldığı törenden sonra Organize Sanayi bölgesindeki ana depodan hareket eden 4 araçtan birini başkan Mehmet Özhaseki kullandı. Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, belediye bandosu ‘Tren gelir hoş gelir' türküsünü çaldı. Diyanet İşleri eski Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan da, sistemin kazasız belasız çalışması için dua etti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı