Gündem Haberleri

  Kayseri Devlet Hastanesi'ne ambulans helikopter

  Hürriyet Haber
  14.10.2005 - 11:57 | Son Güncelleme:

  Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. İsmail Tamer, Türkiye'de ilk kez bir devlet hastanesine ambulans helikopter kazandıracaklarını belirtti.

  Tamer, verdikleri sağlık hizmetinin kalitesini artırmak için çaba gösterdiklerini, yaklaşık iki yıldır ambulans helikopter projesi üzerinde çalıştıklarını ve yaptıracakları yeni acil servis binasıyla bu yöndeki girişimlerini de hızlandırdıklarını bildirdi.


  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin desteğiyle başlattıkları ambulans helikopter projesi konusunda önemli aşamalar katettiklerini ve firmalardan teklif almaya başladıklarını ifade eden Tamer, projenin uygulamaya girmesi için karşılaştıkları bazı engelleri aşmak için uğraştıklarını kaydetti.

  Ambulans helikopter hizmeti karşılığında alınacak ücretler konusunda bütçe uygulama talimatında bir açıklık bulunmadığına işaret eden Tamer, şu bilgileri verdi: “Proje uygulandığında sorun yaşanmaması için bütçe uygulama talimatında, verilecek hizmetin karşılığının belirtilmesi gerekir. Türkiye'de daha önce böyle bir uygulama olmadığı için ambulans helikopter hizmeti karşılığında alınacak ücretler konusunda belirsizlik var. Sağlık Bakanlığı, bu sorunun çözümü için beni görevlendirdi. Bu kapsamda Maliye Bakanlığı bürokratları ile görüşmelerimiz sürüyor. Bir taraftan da bu konuda Avrupa'da ve Türkiye'de tecrübeli firmalardan teklifler alıyoruz. Aynı zamanda, hizmet alımı için yapacağımız ihalenin teknik şartnamesini hazırlıyoruz. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra kısa süre içinde ihale yaparak, projemizi hayata geçireceğiz.”

  TÜRKİYE'DE İLK

  Ambulans helikopter projesini, devlete yük olmaması için hizmet alım yöntemi ile uygulayacaklarını vurgulayan Tamer, Türkiye'de daha önce kamuya bağlı sağlık kuruluşlarında böyle bir uygulamanın bulunmadığını hatırlattı.

  Ambulans helikopterin sadece hastanelerine değil, tüm Kayseri'ye hizmet edeceğini anlatan Tamer, şöyle devam etti:
  “Proje kapsamında öncelikle bütçe uygulama talimatında düzenleme yaparak, ambulans helikopterin vereceği hizmet karşılığında alınacak ücretin belirlenmesini sağlayacağız. Daha sonra, hazırladığımız şartnameye göre ihale yapacağız. İhaleye katılan firmalar verecekleri hizmetin karşılığı olarak, bütçe uygulama talimatında belirlenen fiyatlar üzerinden indirim yapacak. İhaleyi kazanan firmadan hizmet satın alacağız. Pilot ve diğer personel, yer hizmeti, ambulans hizmeti tamamen firmaya ait olacak. Firma yaptığı görev karşılığına göre taşıdığı hastanın resmi kurumundan alacağını tahsil edecek. İhalede yapılan kırım ile bütçe uygulama talimatı arasındaki fark da hastanemize kalacak. Böylece yaklaşık 5 milyon avroluk bir proje için hiçbir harcama yapmayacağımız gibi gelir de elde edeceğiz.”

  Ambulans helikopterin, acil durumlardaki hasta naklinin yanı sıra doğal afetler, mahsur kalmalar ve kazalar gibi durumlarda da kullanılacağını belirten Tamer, helikopterin gece uçuş özelliğine sahip, yüksek irtifalara çıkabilen, en az iki hasta taşıma kapasiteli ve küçük tıbbi operasyonların yapılabileceği şekilde donanımlı olacağını kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı