Gündem Haberleri

  Kaynaşlı can kurtarıyor

  Hürriyet Haber
  21.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Trafik canavarı, ne yazık ki önlenemiyor. Ancak, ilkyardım önlemlerinin alınması kazalardaki ölüm oranlarını azaltıyor. Ölümlü kazaların yoğun olduğu Bolu Kaynaşlı'ya kurulan Acil Yardım İstasyonu'nun müdahaleleriyle 1 ayda 15 kişi ölümden döndü.

  Geçen yıl 33 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazasının meydana geldiği Bolu'nun Kaynaşlı Mevkii'nde açılan ‘‘Acil Yardım İstasyonu’’, bir ayda 15 hayat kurtardı.

  Ankara-İstanbul karayolunun Kaynaşlı gişelerinin bulunduğu yerde açılan istasyonda, tam donanımlı bir ambülans ile yaralılara ilk müdahalenin yapılması amacıyla kurulan ‘‘acil yardım odası’’ bulunuyor.

  4 doktor, 3 hemşire, 2 sağlık memuru, 3 şoför ve 3 hizmetlinin vardiyalı olarak 24 saat görev yaptığı istasyonda, ‘‘112 Acil Yardım’’ ihbarı üzerine harekete geçiliyor. İhbarın alınmasıyla ambülans, kaza yerine bir doktor ve hemşireyle birlikte sevk ediliyor. İstasyonda da, kaza yerinden gelen haberler doğrultusunda gerekli hazırlıklar yapılıyor.

  Kaynaşlı Acil Yardım İstasyonu yetkilileri, ihbarın gelmesinden birkaç dakika sonra olay yerine gidilerek yaralılara müdahalede bulunulduğunu belirterek, ‘‘Kazalarda, ölüm olayları ilk yarım saat içinde meydana geliyor. Biz bu süre içinde kaza yerine giderek, ilk müdahalede bulunabiliyoruz. Bu da yaralının yaşama şansını artırıyor’’ dediler.

  Kaynaşlı Acil Yardım İstasyonu'nun, 10 Mart 1998'de hizmete girdiğini hatırlatan yetkililer, bu süre içinde meydana gelen 15 trafik kazasında ağır yaralanan 15 kişiye zamanında ilk yardım yapılarak, hayati tehlikelerinin ortadan kaldırıldığını bildirdiler.

  Yetkililer, kaza ihbarlarının eksik yapılmasının, olay yerine kısa sürede ulaşmalarını engellediğini de kaydederek, ‘‘İhbarda bulunanlar, kaza yerini ve kazanın oluş şeklini ayrıntılı olarak bildirir, bize sağlıklı bilgiler verilirse, çalışmalarımızı kolaylaştırırlar’’ diye konuştular.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı