Gündem Haberleri

  Kayıtdışı gelen iPhone 120 bini buldu, Vodafone artık resmen getirecek

  Hanife BAŞ
  07.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Vodafone, Apple’ın müzik çalar ve internet tarayıcısını cep telefonuyla birleştiren ürünü iPhone’u Türkiye’ye getireceğini açıkladı. Apple’ın ABD’deki merkezi, ürünün Türkiye pazarına 2008 sonunda sunulacağını belirtirken kayıtdışı kullanılan iPhone sayısının da 120 bine ulaştığı belirtildi. Kaçak ya da yolcu beraberinde getirilen iPhone’ların fiyatı 600 YTL’den başlıyor.

  CEP telefonu operatörü Vodafone’la Türkiye’de satılacağı açıklanan iPhone’un, Türkiye’de kayıtdışı satış rakamları 120 bine ulaştı. Vodafone geçen hafta Apple’la anlaşma imzalarken, şirketin ABD’deki merkezi de iPhone’un Türkiye’ye 2008 yılı sonunda geleceğini ilk defa resmi olarak açıkladı. Müzik çalar ve internet tarayıcısını cep telefonuyla birleştiren ’müzik cep telefonu’ iPhone, ABD dışında, Avrupa’da sadece Almanya, Fransa ve İngiltere’de satılıyordu. Yeni anlaşmayla dünyada iPhone’un kullanıldığı ülke sayısı da artıyor.

  10 ülkeyi kapsayan anlaşma

  Vodafone Türkiye’den yapılan açıklamada, "Avustralya, Çek Cumhuriyeti, Güney Afrika, Hindistan, İtalya, Mısır, Portekiz, Türkiye, Yeni Zelanda ve Yunanistan’daki Vodafone müşterileri, Vodafone hattı ile kullanmak üzere önümüzdeki aylarda iPhone satın alabilecekler" denildi.

  Vodafone iş planlarını yapıyor

  Vodafone Türkiye CEO’su Attila Vitai, anlaşmanın geçen hafta yapıldığı bilgisini vererek, şu anda iş planları üzerinde çalıştıklarını ve henüz plan yapma aşamasında bulunduklarını kaydetti. Vitai, en kısa sürede anlaşmayla ilgili ayrıntıları, satış hedeflerini ve fiyatı açıklayacaklarını aktardı. Vitai, Apple’ın Vodafone’u seçmesinde Vodafone’un birçok ülkeyi kapsamasının ve tek anlaşmayla birçok ülkeye girilecek olmasının etkisi bulunduğunu da vurguladı.

  120 bin kayıtdışı iPhone

  iPhone’u Türkiye’de hangi operatörle gireceği yönünde anlaşma yeni açıklanırken, Türkiye’de kayıtdışı yolla gelen ve kullanılan iPhone sayısı 120 bine ulaştı. Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Murat Dursun, abone merkezlerinin kayıt trafiğinden Türkiye’de 120 bin iPhone kullanıldığının anlaşıldığını belirterek, "Her gün birkaç tane iPhone operatörlere kayıt ettiriliyor. Faturasız ve kaçak olarak getirilen telefonlar 600-650 YTL arasında satılıyor. Bunların şifreleri kırılıyor. Şu anda Türkiye’de böyle bir süreç yaşanıyor. Kayıtdışı kesimde rant yaratılıyor. Resmi olarak iPhone’un gelmesiyle bu sona erecek" dedi.

  2008 yılı sonunda geliyor

  Apple’ın Amerika’daki merkezi, sorusu üzerine ilk defa iPhone’un bu yılın sonunda Türkiye’de satışa sunulacağını onayladı. Apple IMC Genel Müdürü Cömert Varlık da, daha önce yaptığımız görüşmede iPhone’un 2008 yılı sonlarında piyasaya sunulacağı aktarmıştı. Varlık, şu bilgileri vermişti: "iPhone en son Avrupa’da İngiltere, Fransa ve Almanya pazarına girdi. 2008 yılı sonuna kadar Türkiye’de satışa sunulacağını düşünüyorum."

  iPhone’un şifresini kıranlar teknik destek alamayacak

  APPLE
  IMC Türkiye Genel Müdür Cömert Varlık, iPhone’un şifresinin kırılarak Türk operatörlerde kullanım için uygun hale gelmesiyle ilgili olarak, "Bunu engellemek için elimizden geleni yapacağız. Bu iPhone’un haklarının ihlali, önlemlerimizi alıyoruz. Cihazın şifresini kıranların teknik destek bulması mümkün olmayacak. Türkiye stratejisi belirlenince zaten iPhone’lar gelecek. Bunlar geldiğinde şifre kıranların yazılımları kilitlenecek" değerlendirmesini yapmıştı.

  Sadece Vodafone’la şifre kırma sektörü oluşur

  IPHONE’
  un, Vodafone’la Türkiye’ye gelecek olması diğer operatörlerde de kullanılıp kullanılmayacağı sorusunu gündeme getirdi. MOBİSAD Başkanı Murat Dursun, Apple’ın operatörlerle anlaşarak ülkelere girdiğini aktararak, "Sadece Vodafone hatla mı kullanılacak bilmiyoruz. Tek Vodafone’la blokeli olarak satılırsa yine şifre kırma sektörü oluşur. Apple genelde her ülkede başka operatörlerle de anlaşıyor. Türkiye’de de böyle olabilir" diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı