Gündem Haberleri

  “Kayıp Zaman” Ankara’da çekildi

  Hürriyet Haber
  14.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Film sektörünün kalbi İstanbul’dan sonra Ankara’da da atmaya başlıyor. Yapım ekibi ve oyuncuların tamamı Ankaralılardan oluşan “Kayıp Zaman” adlı sinema filmi 30 günlük çalışma süresi sonunda tamamlandı.

  ATATÜRK temasının da işlendiği filmde Atatürk, bu kez farklı olarak tarihsel olmayan sinemasal bir perspektifle işleniyor.  Filmin senaristi ve yönetmeni olan Hacivat Çelebi, Atatürk’e olan şaşırtıcı benzerliğiyle senaryo gereği Atatürk canlandırmalarını oynayacak oyuncu olarak, makyajsız şekilde karşımıza çıkıyor.  İsimleri İstiklal Marşımız içinde geçen tamlamalardan oluşan Hakkı Tapan, Nazlı Hilal, Kahraman Irkım, Sönmez Alsancak, Şüheda Toprak gibi karakterlerle sinema izleyiciyle buluşmaya hazırlan film, ilginç yüzler ve  birçok ilki barındıran unsurlarıyla sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

  Dokuzu beş geçe durmuş kayıp bir köstekli saat görüntüsü ile başlayan “Kayıp Zaman”, ölümcül bir hastalığın pençesindeki emekli yönetmen Hakkı Tapan’ın Atatürk’e ve onun düşüncelerine olan özlemiyle son isteği olan kurmaca bir “Atatürk Filmi” çekme çabasını anlatıyor.

  Ankara Metrosu, Altınpark gibi mekanların da kullanıldığı ve Yenimahalle, Mamak, Çankaya  ve Polatlı ilçelerinde yapılan sesli çekimlerle tamamlanan 100 dakikalık  filmin teknik ekip ve oyuncularının tamamı  da Ankaralılardan oluşuyor.  Filmde başlıca rolleri Sahir Tamer (Hakkı Tapan), Gamze Karababa (Nazlı Hilal) ve Ali Haydar Dündar (Bilge Baksı Baba) paylaşıyor. Hakkı Tapan’ın Atatürk rolü için tesadüfen bulduğu Mehmet Akif İstiklal rolünde ise filmin yönetmeni Hacivat Çelebi’yi görüyoruz. Filmin tamamlandığını bir bültenle duyuran yönetmen Hacivat Çelebi filmi hakkında şu bilgileri verdi:

  Senaryo 13 yıllık

  ”Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni büyük devlet yapma idealini O, öldükten sonra yok sayarak,  yerinde sayan bir ülke haline gelişimizdeki sürece ithafen filmin adı “Kayıp Zaman”  Senaryo 10 yıllık bir araştırma sürecinde, 3 yıl önce tamamlandı. Senaryoda, çeşitli olaylarla “kayıp zaman” çeşit ve sonuçlarına vurgu yaptık. Değişen Türkiye’nin, büyük devlet olma sürecinde bir süre önce yeniden harekete geçişiyle, çalışkan ve kabiliyetli politikacıların çabalarının yanı sıra, tüm bireylerin de çok çalışılarak ve üreterek vereceği destekle kaybedilen zamanın daha kolay telafi edilebileceği inancımızı ortaya koyduk.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı