GeriGündem Kayıp Toprağın Öyküsü Ankara'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kayıp Toprağın Öyküsü Ankara'da

Angelo Beolco, Padova şehrinin zenginlerinden birinin gayrimeşru çocuğuydu. "İşi" babası için haraç toplamaktı. İki farklı yaşam süren Baelco, böylece "sahtecilik sanatının" en üst mertebesine yani oyunculuğa erişti. Sonra da bu yeteneğini oyun yazımıyla birleştirdi. Aradan geçen yıllar içinde kendi yarattığı Rauzante karakterinin adıyla anılmaya başlandı. 15'nci yüzyılın bu ilgi çekici yazarının eserlerinden Angelo Savelli'nin yaptığı kolaj Ruzante- Kayıp Toprağın Öyküsü Ankara Devlet Tiyatrosu'nun İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi'nde perde açıyor.

Angelo Savelli'nin özgün rejisiyle sahneye konulan eserin çevirisi Necdet Adabağ'a ait. Tolga Tekin, Ebru Uysal, Cüneyt Mete'nin rol aldığı oyunun müzikleri Can Atilla'ya ait. Bu Toprağın Öyküsü, 6 Ekim Perşembe taat 20:00'de ilk kez "perde" diyecek.

Yönetmen, yazar ve tiyatro eğitmeni Angelo Savelli 1951 yılında doğdu. Floransa Üniversitesi’nde felsefe eğitimi gördü. Halen Floransa’da yaşıyor.

Savelli tiyatro kariyerine henüz 23 yaşındayken başladı. 1976 yılında Pupi e Fresedde Topluluğu'nu kurdu ve 1986’da birkaç yıl içinde Floransa’nın en önemli tiyatrolarından biri haline gelen Floransa Rifredi Tiyatrosu’nun yöneticiliğini üstlendi. Halen topluluğun sürekli yönetmeni olup toplulukla hem sanatsal hem de eğitici son derece önemli tiyatro projeleri gerçekleştiriyor. Bunların arasında “Tiyatro ve Edebiyat” “Bilim ve Tiyatro”, “Tiyatro ve Yurttaşlık Görevi” ve özellikle de Toscana Bölgesi’ne ait geleneksel ve çağdaş tiyatro diliyle tiyatro yapıtı gerçekleştirme ve tanıtma projesi “Toscanateatro” sayılabilir.

KÖYLÜ DÜNYASINI TİYATRO SAHNESİNE TAŞIDI

Angelo Beolco, 1500’lerin Avrupa tiyatrosu sahnesine köylü dünyasına ait “beden” figürünün girmesine sebep olan ilk yazar olarak tanınıyor. Onun oyunlarına kadar köylülerin yaşadığı dünya tiyatro sahnesine hiç bu denli ayrıtılı biçimde taşınmamıştı.

Daha sonra kendi yarattığı Ruzante karakterinin adıyla anılmaya başlanan Baelco ya da daha çok bilinen adıyla Ruzante İtalyan tiyatrosunun ilk büyük yazarı olarak nitelendiriliyor . Geleneksel İtalyan Tiyatrosu Commedia dell’Arte’den önce gelir ve bir şekilde bu tiyatronun doğuşuna katkıda bulunur.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle