Gündem Haberleri

  Kayıp işçileri arama çalışmaları sürüyor

  A.A
  12.02.2011 - 11:24 | Son Güncelleme:

  Kahramanmaraş'ta Afşin Elbistan B Termik Santrali için kömür üretimi yapılan alanda meydana gelen göçükte kaybolan 9 kişiyi arama kurtarma çalışmalarına devam ediliyor. İşçiler için her geçen saat umutlar azalırken, günlerdir arama çalışmasını sürdüren kurtarma ekiplerinin üzüntüsü yüzlerine yansıdı.

  Genelkurmay Başkanlığına ait 2 helikopter ve Ankara MTA'dan gelen 7 kişilik ekip de çalışmalara destek veriyor.

  Sivil savunma ve AKUT ekipleri ile MTA ekiplerinin de yer aldığı ekip, arama kurtarma çalışmalarına bu sabah erken saatlerde başladı.

  Ankara, Adana, Malatya, Gaziantep ve Diyarbakır'dan gelen 100 kişilik teknik ekibin de aralarında bulunduğu arama kurtarma ekipleri, göçük oluşan bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalarda, eğitimli köpekler de kullanılıyor.

  Göçük altında bulunan 9 kişiye henüz ulaşılamazken, aileleri ve yakınlarının bölgedeki umutlu bekleyişi sürüyor.

  Afşin Elbistan B Termik Santrali kömür üretim sahasında meydana gelen göçükte, dozer operatörü Ruşen Demir (25) hayatını kaybetmiş, Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Adnan Demir, Tuğran Gökhan, Nail Yılmaz, Kemal Elmas, Cuma Yıldırım, Aydoğan Polat ve Halil Tatlı kaybolmuştu ve bu kişilere ulaşmak için arama kurtarma çalışmaları başlatılmıştı.

  MÜSTEŞAR: “TÜM İMKANLARI SEFERBER ETTİK”

  Enerji ve Tabii  Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci göçükte kalan 9 kişiye ulaşmak için  sürdürülen çalışmalarda, devletin tüm imkanlarının seferber edildiğini bildirdi.
  Kilci, yaptığı açıklamada, toprak kayması yaşanan alanda  araştırma ve incelemelerde bulunduğunu ve gördüğü manzara karşısında çok olumsuz  etkilendiğini ifade etti.

  Toprak kaymasının etkisiyle bölgede yaklaşık 45-50 milyon metreküp  toprağın yığılmış durumda olduğuna işaret eden Kilci, şöyle konuştu:
  “Toprak kayması sırasında bölgede görev yapan 2'si mühendis 9  çalışanımız 24 saati aşkın bir süredir toprak altında. Kurtarma çalışması için  çeşitli illerden gelen AKUT ve sivil savunma ekipleri, eğitimli köpeklerle arama  çalışmalarını aralıksız devam ettiriyor. Toprak altında bulunan 9 kişi için  devletin tüm imkanlarını seferber etmiş durumdayız.
  Başbakanımız ve Bakanımızın talimatlarıyla bölgedeki arama çalışmalarında  insan ısısına duyarlı cihazlar dahil her türlü teknolojiyi kullanıyoruz. Termal  kameraları olan helikopterler de havadan arama çalışmalarını sürdürüyor. Ciddi  bir çalışma yürütülüyor.”

  Kayıp kişilerin yakınlarına sabır dileyen Kilci, “Kolay değil, ateş  düştüğü yeri yakar. Bizim üzüntümüz sonsuz, onların bir an önce bulunması için  tüm ekiplerin canla başla çalıştığını gördüm. Bundan memnun oldum. Ancak,  işçilerimizin yakınlarına biraz sabretmelerini tavsiye ediyorum. İnşallah en kısa  sürede onlara ulaşıp çıkarılmalarını sağlayacağız” diye konuştu.

  Kilci, 14 Şubat Pazartesi gününe kadar elektrik üretimine ara verilen B  Termik Santraline pazartesi gününden itibaren Kışlakkaya Kömür Ocağı'ndan kömür  sağlayarak 3 üniteyi de çalıştıracaklarını ve elektrik üretimine devam  edileceğini sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı