Gündem Haberleri

  Kaybettiğine çok sevindi

  Hürriyet Haber
  31.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Romanya’da cumhurbaşkanı ile hükümet arasındaki iktidar kavgasında son sözü halkoylaması söyledi. Basescu, referandumu kaybetti ama hassas aritmetik sayesinde hükümetin altından çektiği koltuğunu geri kazanmış oldu.

  Romanya’da geçen mayısta iktidara gelen solcu USL koalisyonunun Başbakanı Victor Ponta (39), muhalefete düşen merkez sağdaki PDL partisinden Cumhurbaşkanı Traian Basescu’yu (60) görevden almak için hemen düğmeye basmıştı.

  Dört yıl Bükreş Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra 2004’te göreve geldiğinde Romanya tarihinin en popüler cumhurbaşkanlarından biri olan Basescu, ekonomik kriz üzerine 2010’da kemer sıkma tedbirlerini yürürlüğe koyunca kamuoyu yoklamalarında dibe vurmuştu. Rakip sol partilerin meclis çoğunluklarını umursamadan hükümet kurma görevlerini hep kendi partisine veren ve üst düzey makamlara arkadaşlarını getirdiği söylenen Basescu, Başbakan Ponta’nın emriyle 6 Temmuz’da 256 milletvekilinin oyuyla görevden alınmış ve yerine geçici olarak Crin Antonescu atanmıştı. Ponta’nın azledilmesi için gereken referandum önceki gün yapıldı.

  Sandığa gitmeme taktiği tuttu

  Resmi sonuçlara göre referanduma katılanların yüzde 87.5’i Basescu’nun azledilmesi yönünde oy kullandı. Katılanların sadece yüzde 11.1’i Basescu’yu destekledi. Fakat 18.3 milyon seçmenin sadece yüzde 46’sı sandığa gidince referandum Basescu lehine sonuçlanmış sayıldı. Anayasa gereği katılımın en az yüzde 50 olması gerektiğini bilen Basescu, taraftarlarına, “Lehime oy vermek yerine hiç sandığa gitmeyerek beni destekleyin” demişti.
  Son beş yılda ikinci azil tehdidini de savuşturan Basescu, zaferin ardından taraftarlarına yaptığı konuşmada, “Halk bir darbeyi önledi. Romanyalılar Avrupa ve demokrasi için oy verdiler. Ancak 8 yıl sonra beni görevden uzaklaştırmaya çalışan milyonların tepkisini de anlıyorum” dedi. Ponta ise “Basescu başkanlık sarayında kalacak ama artık meşruiyeti olmayacak” ifadesini kullandı, fakat daha sonra geri adım atarak “Bu süreçte tüm dersleri aldım. Kavgayı devam ettirirsek herkes kaybeder” diye ekledi.

  Kişiselleşen kavgada AB’nin eli mahkûm

  Başbakan Ponta, 2004 tarihli doktora tezinin intihal olduğu yolunda medyaya sızan iddianın ardında Cumhurbaşkanı Basescu’nun bulunduğunu savunuyor. AB’deki mali krize karşı ortak tepki oluşturmaya çalışan Brüksel, 2007’de AB üyesi olan Romanya’nın para birimi leu’nun son haftalarda yüzde 7 değer kaybetmesini endişeyle izlemişti. AB, kemer sıkma tedbirlerini harfiyen uygulayan Basescu’ya, eleştirilere rağmen tam destek veriyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı