GeriGündem Kaybetme faturası 750 trilyon
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kaybetme faturası 750 trilyon

Üniversitelere yerleştirmenin ardından açıkta kalacak bir milyonu aşkın adayın, üniversiteli olabilmek için yaptıkları harcamaların 750 trilyon lira düzeyine çıktığı bildirildi.

YÖK, üniversitelerin 1999-2000 öğretim yılı kontenjanlarını 267 bin 464 olarak belirlerken, ÖSS'ye bir milyon 435 bin 635 adayın katıldığı dikkate alındığında, yaklaşık 1.2 milyon aday üniversite kapısında kalacak.

YÖK, yatırım ödeneklerinin yetersizliği nedeniyle kontenjanların atırılamadığını belirtiyor. Ancak, kontenjan artırılamaması üniversitelerin bütçesi kadar bir kaynağın yurtdışına ve özel dersanelere gitmesine neden oluyor.

50 BİN ÖĞRENCİ YURTDIŞINA

Kendi olanaklarıyla yurtdışına giden öğrenci sayısında, sağlıklı bir belirleme yapılmazken, Milli Eğitim Bakanlığı'na ‘özel öğrenci statüsü’nde kayıtlı 20 bin 846 öğrenci bulunuyor.

Bu arada 30 bini aşkın öğrencinin de özel öğrenci statüsü almadan yurtdışında eğitimini sürdürdüğü tahmin ediliyor. Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarının, ülkelere göre aylık maliyeti bin ile 3 bin dolar arasında değişiyor. Öğrencilerin aylık ortalama harcamaları 2 bin dolar olduğu dikkate alındığında, bu öğrencilerin Türkiye'ye toplam yıllık maliyeti, bir milyar doları (430 trilyon) aşıyor.

1999 ÖSS'ye hazırlık için ise geçen yıl yaklaşık 450 bine yakın öğrenci dershanelere giderken, 1999 ÖSS sonrasında açıkta kalacak bir milyonu aşkın adayın büyük bölümü bu kez 2000 ÖSS'ye hazırlık için yine dershanelere gidecek.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle