Gündem Haberleri

  Kayalıklarda 9 saat

  BANU ŞEN - İZMİR
  14.12.2017 - 20:59 | Son Güncelleme:

  Yunan adalarına geçmeye çalışırken lastik botları kayalıklara çarpan 51 kaçak Ege Denizi’nde 9 saat ölüm kalım savaşı yaşadı. Kayalıklara sığınan ve aralarında çocukların da olduğu kaçaklar dün sabah helikopterlere ve teknelere alınarak kurtarıldı.

  İZMİR’de Dikili ilçesi Bademli köyü yakınlarından önceki gece lastik botla Yunan adalarına kaçmaya çalışan 15’i çocuk 51 kişi, kıyıdan ayrıldıktan hemen sonra ölümle yüz yüze geldi. Kaçakların bindiği lastik bot Güvercin kayalıklarına çarptı. Mülteciler kayalıklara sığınırken içlerinden biri saat 01.30 sıralarında ‘ALO 158 Sahil Güvenlik İhbar ve Talep Hattı’nı arayarak Ege Denizi’nde mahsur kaldıklarını söyledi.

  İhbar üzerine Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, aramanın Dikili’nin Bademli Mahallesi açıklarından yapıldığını tespit etti. Bölgeye saat 02.00’de gönderilen Sahil Güvenlik botları ve helikopteri, Güvercin kayalıklarında bir lastik bot ile çok sayıda kaçak olduğunu tespit etti. Ancak ekipler kurtarma faaliyetlerine, bölgenin sarp kayalık olması, gece şartları ve olumsuz deniz koşulları nedeniyle hemen başlayamadı.

  Kayalıklarda 9 saat

  Mahsur kalan kaçaklara helikopterlerle gıda malzemesi ve battaniye ulaştıran ekipler, sabah ilk ışıklarla birlikte harekete geçti. Saat 10.15’te 5 çocuk ve 1 kadından oluşan ilk grup helikopterle kurtarılarak Dikili Limanı’na ulaştırıldı. Ardından 45 kaçak bölgedeki balıkçı tekneleri desteğiyle kurtarılarak Sahil Güvenlik botlarına transfer edilip limana getirildi. İlk sağlık müdahaleleri yapılan kaçaklara yiyecek ve battaniye dağıtıldı. 9 kaçak tedbir amaçlı Dikili Devlet Hastanesi’ne gönderildi. Kaçaklar işlemleri tamamlanınca Dikili Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

  Kayalıklarda 9 saat

  İKİNCİ BOTTA 61 KAÇAK

  İzmir’de Sahil Güvenlik ekipleri, salı akşamı da Çeşme’nin Karaabdullah Burnu önlerinde bir grup kaçağın lastik botla denize açıldığını öğrenince bölgeye hareket etti. Yunanistan’ın Sakız Adası’nda gitmeye çalışan 3’ü Yemen, 1 Somali uyruklu, diğerleri Suriyeli toplam 61 kaçak yakalandı.

  Etiketler: gazetehaberleri , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı