Gündem Haberleri

  ’Kayaköy’ün ’Kayıköy’ olması için referandum yapılacak

  Ergün TOS/FETHİYE (Muğla), (DHA)
  03.09.2015 - 11:56 | Son Güncelleme:

  MUĞLA’nın Fethiye İlçesi’nde dünyaca ünlü Rum köyü olarak bilinen Kayaköy’ün adının ’Kayıköy’ olarak değiştirilmesi için 20 Eylül’de referandum yapılacak.

  Yörük Türkmen araştırmacısı ve sosyal bilimler öğretmeni Eren Fehmi Eroğlu, Genel Türk Tarihi Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Gökçe ve Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak, Rum köyü olarak bilinen Kayaköy’ün Osmanlı arşivlerinde ’Kayı’ adında Türk köyü olduğu iddiasını ortaya attı. Köyün çevresindeki ev ve cami kalıntılarıyla mezar taşlarında ’Kayı’ damgasına rastladıklarını belirten araştırmacılar, bölgede Rumlardan önce Türklerin yaşadığını öne sürdü. Kayaköy’ün adının ’Kayıköy’ olarak değiştirilmesi için geçen şubatta başlatılan kampanyada yaklaşık 5 bin imza toplandı.

  REFERANDUM KARARI ALINDI

  Fethiye Belediye Meclisi ise geçen mart ayında Eren Fehmi Eroğlu’nun, Kayaköy adının değiştirilmesini öngören dilekçesini görüştü. Bazı meclis üyeleri ad değişikliğinin bölgenin tanınırlığını olumsuz etkileyeceğini belirtirken, dilekçe tartışmaların ardından oy birliğiyle kabul edildi. Kayaköy’ün adının ’Kayıköy’ olarak değiştirilmesi için 500 nüfuslu Fethiye’nin Kayaköy Mahallesi’nde referandum yapılması kararlaştırıldı.

  REFERANDUM 20 EYLÜL’DE

  Fethiye Belediyesi sonucu merakla beklenen referandumun 20 Eylül Pazar Kayaköy İlkokulu’nda yapılacağını açıkladı. Saat 08.00’de başlayacak oylama 17.00’ye kadar devam edecek. Sadece Kayaköy sakinlerinin oy kullanabileceği referandumdan çıkacak karara göre bölgenin adı ’Kaya’ olarak kalacak ya da ’Kayı’ olarak değiştirilecek.

  70 BİN TURİST ZİYARET EDİYOR

  1923 yılındaki mübadeleyle Rumların Yunanistan’a göç etmesinin ardından boşalan Kayaköy Mahallesi’ndeki tarihi taş evler 92 yıldır hayalet kent görünümünde duruyor. Rumların göç etmesinden sonra tarihi evlerin bulunduğu alanın dışında yeni yerleşim alanları oluşurken, burada yaklaşık 500 kişi halen yaşamını sürdürüyor. Kayaköy’ü yılda yaklaşık 70 bin turist ziyaret ediyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı