GeriGündem Kayak merkezlerinde son durum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kayak merkezlerinde son durum

Uludağ'da kar kalınlığı 115 santimetreye ulaştı. Bursa- Uludağ arasındaki karayolunun ulaşıma açık kalması için Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü ekipleri 24 saat aralıksız görev yapıyor. Ekipler buzlanmayı önlemek için tuzlama yaparken, iş makineleri da yolda biriken karları temizliyor. Jandarma Milli Park gişelerinden itibaren zincirsiz araç çıkışına izin vermiyor.

Bu aradaki Uludağ'a ulaşımda kullanılan teleferik seferleri de sorunsuz devam ediyor. Bursa- Sarıalan arasında sefer yapan teleferiği kullanan tatilciler, Sarıalan'dan Oteller Bölgesi'ne yine karayolu ile ulaşabiliyor.

 

KARTALKAYA


Bolu'nun Köroğlu Dağları zirvesindeki 2100 rakımlı Kartalkaya Kayak Merkezi'nde kar yağışı aralıklarla etkili oluyor. D-100 Karayolu ile Kartalkaya arasındaki 28 kilometrelik yolda İl Özel İdare ve otellere ait araçlar sürekli kar temizleme çalışması yapıyor. Ancak yolda buzlanma olması nedeniyle araçlar yola zincir takarak devam etmek zorunda kalıyorlar. Yol boyunca bulunan köylüler, Kartalkaya'ya çıkan sürücülerin araçlarının lastiklerine ücret karşılığında zincir takıyorlar. Otellere ait araçlar ve köylüler traktörleri ile yolda kayan araçlara yardımcı oluyor.

 

KARTEPE


Kartepe Green Park Resort Otel ile kayak merkezine giden yol açık. Bölgede kar yağışı devam ediyor. Köy hizmetleri ekipleri sürekli tuzlama ve açma çalışması yapıyor. Kar kalınlığının 1 metreyi geçtiği Kartepe zirvesinde bugün kayak pistleri de açıldı. Tesislere giden yol, açık tutuluyor. Ancak ekipler, zincirsiz veya kar lastiği olmayan araçlara kayak tesislerine gidiş izni vermiyor.

 

PALANDÖKEN

Kayak sporu için ideal toz kara sahip olup kış mevsimi boyunca Palandöken´de toz karda kayak yapılabilmektedir. Kayak sezonu aralık ayında başlar ve mayıs ayına kadar ulaşım sorunu olmadan sürmektedir.


Palandöken Kayak Merkezi gerek pistlerinin uzunluğu ve gerekse zorluk dereceleri ile ülkemizin önemli merkezleri arasında yer almaktadır. Toplam pist uzunluğunun yaklaşık 28 kilometre olduğu Palandöken Kayak Merkezinin en uzun pisti 12 kilometredir. Palandöken Kayak Merkezinde Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için 2 adet tescilli kayak pisti bulunmaktadır. Palandöken'de 5 adet toplam 4500 kişi/saat kapasiteli telesiyej, 1 adet 300 kişi/saat kapasiteli teleksi, 2 adet toplam 1800 kişi/saat kapasiteli baby lift ve 1 adet 1500 kişi/saat kapasiteli gondol lift kayak severlere hizmet vermektedir. Toplam 2 bin yatak kapasiteli olan Palandöken'de 5 yıldızlı 4 otel ve çeşitli kurumlara ait sosyal tesisler bulunmaktadır.


Erzurum'a, İstanbul, Ankara'dan her gün, İzmir ve Bursa'dan ise haftanın iki günü uçak seferlerinin yapılmakta. Palandöken Kayak Merkezi havalimanından 12 kent merkezine ise 4 kilometre uzaklıkta. Zirveye ulaşım sorunsuz sürüyor.
 

 

SARIKAMIŞ


Kayak alanı 2100 - 2634 metre yükseklikleri arasında, sarıçam ormanları içerisinde yer almaktadır Sarıkamış, Alp Disiplini, Kuzey Disiplini ve Tur Kayağı için çok uygun koşullara sahiptir. Çamlar arasında toplam 12 kilometreyi bulan 5 etaplı piste sahip 2500 rakımlı Cıbıltepe´nin muhteşem bir doğal güzelliği vardır. Kristal karı eşsizdir. Sarıkamış Kayak Merkezi´nde 2 telesiyej, 1 teleski tesisi hizmet vermektedir. Sarıçam Kayak Tesisleri 2400 kişi/saat kapasiteli, diğer telesiyej ise 800 kişi/saat kapasitelidir. Ayrıca Cıbıltepe’de 2 adet 4´lü teleski bulunmaktadır.  


Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars´a 60 kilometre uzaklıkta. Kars havaalanı 40, Erzurum havaalanı ise 1.5 saat sürmektedir. Erzurum ve Kars´tan sürekli şehirlerarası otobüs firmaları tarafından yolcu götürülmektedir. Erzurum- Kars karayolu üzerinde bulunan yol, 24 saat açık. Şu anda kar yağışı olmasına rağmen yol, Karayolları ekipleri tarafından ulaşıma açık tutulmaktadır.

 

DAVRAZ´DA KAR 70 SANTİM

Isparta´da bulunan Davraz Kayak Merkezi´nde kar kalınlığı 70 santimetreye ulaştı. Davraz Kayak Merkezi´nde otelin bulunduğu bölgede kar kalınlığı 35 santimetre, ikinci telesiyejin bulunduğu noktada ise 70 santimetre olarak ölçüldü. Davraz Sirene Oteli yetkilileri, kar kalınlığı nedeniyle ulaşımda sıkıntı yaşanmadığını belirterek, oteldeki doluluk oranının ise arttığını söyledi.

 

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle