Gündem Haberleri

  Kavgalı otoparkı belediye geri aldı

  Hürriyet Haber
  19.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  EMİNÖNÜ Belediyesi, geçen cuma günü Sirkeci Katlı Otoparkı'nı resmen devraldı. Otopark, Eminönü eski Belediye Başkanı Ahmet Çetinsaya ile yeni Başkan Lütfi Kibiroğlu arasında önemli bir sürtüşme konusu olmuş, iki taraf arasında birkaç kez gidip gelmişti.

  Önceki başkan Ahmet Çetinsaya, Eminönü Belediyesi'ne ait bu otoparkı, kendi kurduğu Eminönü Hizmet Vakfı'na seçimlerden hemen önce kiraya verdi. Seçimleri kaybettikten sonra da Çetinsaya'nın vakıfla ilişkisi kesilmedi. Belediyenin yapması gereken hizmetler, vakıf üzerinden geçtiği için yeni başkan Kibiroğlu büyük zorluklarla karşılaştı. Belediyenin en önemli gelir kaynaklardan biri bu otoparktı ama vakıf otoparkı çok cüz'i rakamla kiraladığı için belediye istediği geliri elde edemiyordu.

  Hukuk mücadelesi

  Aylık geliri 50 milyar liranın üzerinde olan otopark, dönemin ANAP'lı Belediye Başkanı Ahmet Çetinsaya tarafından 1 milyar 250 milyon lira aylık kira bedeli karşılığında, 25 Mart 1999'da yapılan bir ihaleyle, kendisinin kurduğu ve başkanı olduğu Eminönü Hizmet Vakfı'na kiralandı.

  Birkaç hafta sonra, 18 Nisan 1999 seçimlerinden sonra Eminönü Belediye Başkanlığı'nı FP'li Lütfi Kibiroğlu kazandı. Yeni başkan bu duruma itiraz ederek, diğer otoparklar gibi Sirkeci Katlı Otoparkı'nın da belediyeye iadesini istedi.

  Yargıtayın kararı

  Eminönü Belediye Encümeni, ihalenin yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle ihaleyi iptal eden bir karar alıp otoparkın belediyeye devrini istedi. Ancak Eminönü Hizmet Vakfı, elindeki sözleşmeyi göstererek mahkeme kararıyla önceki uygulamayı sürdürdü. Eminönü Belediyesi de Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'ne başvurdu.

  Yargıtay, bu başvuruyu yerinde gördü ve ‘‘Devlet İhale Kanunu'na göre hem ihaleye veren hem de kiralayan taraf olarak Ahmet Çetinsaya'nın olamayacağı’’ gerekçesiyle Belediye Encümeni'nin kararını doğruladı.

  20 otobüs dolusu polis

  31 Mart 2000'de, Eminönü Belediyesi icra yoluyla Sirkeci Katlı Otoparkı'nı devralma girişiminde bulundu. Ne var ki bu girişim, İstanbul Valisi Erol Çakır tarafından, 20 otobüs dolusu Çevik Kuvvet polisi kullanılarak durduruldu. Bu durdurma teşebbüsüyle ilgili Eminönü Belediyesi ayrı bir dava açtı, dava şu anda Yargıtay aşamasında.

  15 Aralık 2000 tarihine gelindiğinde, Sirkeci Katlı Otoparkı, İstanbul 10. İcra Tetkik Mercii Hakimliği'nin 14 Aralık 2000 tarih ve 2000/1705 sayılı kararıyla Eminönü Belediyesi'ne teslim edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı