Gündem Haberleri

  Kavga yok heyecan var

  Mutlu YUCA Mert MİNİSKER / DHA
  16.10.2005 - 21:41 | Son Güncelleme:

  Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) solda birliği sağlamak amacıyla Bolu’da düzenlediği konferansı değerlendiren DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, ‘Bu toplantı bir başlangıç. Buradan büyük bir umut yeşerdi’ dedi.

  Bolu Dağı’nın eteklerindeki Koru Otel’de önceki gün başlayan, ‘Türkiye Ekonomik ve Siyasal Gelişmeler ve Solun Geleceği’ konulu toplantı dün de devam etti. Aralarında Yalçın Doğan, Derya Sazak, Faik Öztrak, Hikmet Çetinkaya, Zekeriya Temizel ve Tarık Akan gibi gazeteci, akademisyen, araştırmacı, sanatçı ve siyasetçiler olan katılımcılar, sabahki oturumda ‘Siyasal Sistem, Demokratikleşme ve Sol’ konusunu ele aldı.  Toplantıya verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtlayan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, şunları söyledi:

  YENİ HAYAT MÜMKÜN

  ‘Bu toplantı gösterdi ki, halkın ihtiyaçlarına cevap verecek ekonomik, siyasal ve sosyal programların hayata geçmesi mümkün. Daha açık bir ifadeyle yeni bir umut mümkün. Çünkü yeni bir heyecan beklentisi var. Yeni bir sevda yeniden var. Bu ülkenin çıkar ve değerlerine, kültürüne sahip çıkabilecek ve bu inançla toplumla bu projeyi gerçekleştirebilecek bir yaklaşım ortaya çıktı.’

  Konferansın bundan sonraki bölümünde solun bu anlamda yapması gerekenleri tartışacaklarını söyleyen Çelebi, şöyle devam etti:

  UMUT KIRILMASIN

  ‘Bu toplantı bir başlangıç. Buradan şu müjdeyi verebiliriz; buradan büyük bir umut yeşerdi. Bu umudun kırılmaması ve kendi içimizde farklı görüşlerimize rağmen solun birbiriyle sataşma ve çatışması yerine heyecan yaratıcı bir iradenin ortaya konulması perspektifi hepimizin dileğidir. Birbirimizle uğraşmak yerine, esas tehlikeye karşı uzlaşmak daha iyi. Esas tehlike olan Türkiye’nin yönetim tarzıyla ilgili sağ iktidarın yerine, sol bir iktidar yaratılması çabasının ortaklaştırılmasıdır. Bu toplantı bunu ortaya koymuştur.’

  Konferans hatırası

  BOLU’daki konferansa katılanlara yemek veren Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Akbıyık’ın 16 aylık oğlu Efe, yemekte ilgi odağı oldu. Konferansa katılanlardan sanatçı Tarık Akan da kucağına aldığı Efe’yi severken gazetecilere poz verdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı