Gündem Haberleri

  Katsav'dan karikatür yorumu

  (a.a.)
  15.02.2006 - 22:10 | Son Güncelleme:

  İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katsav, İslam aleminin Hz. Muhammed konusunda gösterdiği duyarlılığı başka konularda da göstermesi gerektiğini söyledi.

  Resmi bir ziyaret için bulunduğu Atina'da düzenlediği basın toplantısında, İslam alemini rahatsız eden karikatürlere değinen Katsav, ifade özgürlüğünden yana olmakla birlikte, çeşitli gruplar ve özellikle dini gruplarla ilgili konulara hassasiyet gösterilmesinin gerekliliğine inandığını belirtti. Katsav, bu konuda gösterilen aşırı tepkileri kınadı.
  Katsav, “İslam alemi Hz. Muhammed konusunda bu kadar duyarlı ise, Kuran adına yapılan intihar saldırıları konusunda da aynı duyarlılığı göstermelidir. Ben Müslüman değilim, ancak Kuran'da hiçbir yerde bu saldırıları destekleyen bir şey yazmadığından eminim” diye konuştu.

  Filistin'de yapılan seçimlere de değinen Katsav, Hamas'ın politikasında değişiklik olmadığı takdirde müzakere girişimlerine izin vermeyeceğini vurguladı.

  Filistin yönetimiyle varılacak bir uzlaşmanın iki ülke arasındaki sınırların belirlenmesini de içereceğini kaydeden Katsav, bu durumda güvenlik duvarının kaldırılabileceğini ya da yerinde değişiklik yapılabileceğini söyledi.

  Katsav, İran konusunda ise totalitarizm, uluslararası terörizmle işbirliği ve nükleer silahların uluslararası ve bölgesel istikrar için korkunç bir karışım olduğunu belirterek, “ Bizim korkumuz, bir 'kirli bombanın' bir gün, bir teröristin eline geçmesidir” diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı