Gündem Haberleri

  Katria savaştan da beter

  Hürriyet Haber
  01.09.2005 - 01:59 | Son Güncelleme:

  ABD’yi vuran Katrina Kasırgası, geçtiği yerleri harabeye çevirdi. Felaketin ardından ölü sayısının binleri bulabileceği belirtiliyor.

  ABD’yi vuran  Katrina Kasırgası’nın   neden olduğu yıkım, savaştan beter çıktı. Ölü sayısının yüzleri aşabileceği belirtilirken, mahsur kalan binlerce kişiyi kurtarmak için ordunun ve gönüllülerin katıldığı dev bir operasyon başlatıldı.

  New Orleans’ın Superdome Stadyumu’na 30 bin kişi sığındı. Burada her türlü yaşamsal imkandan yoksun çaresiz insanların sinirlerinin iyice gerildiği ve intihar edenler olduğu bildirildi.

  25 MİLYAR DOLAR

  Beyaz Saray, Katrina Kasırgası’nın neden olduğu felaket nedeniyle başgösteren petrol açığını kapatmak için ‘savaş hali’ durumunda kullanılmak için ayrılan Stratejik Petrol Rezervi’ni kullanmaya karar verdi. Sigorta şirketlerine göre Katrina Kasırgası, yaklaşık 25 milyar dolar zarara yol açacak ve ABD tarihinin en pahalı kasırgası olacak. Bu arada Washington’dan yapılan açıklamada Katrina Kasırgası’ndan dolayı Mexico Körfezi’nde bulunan 20 petrol platformunun kayıp olduğu bildirildi. Başkan Bush tatilini yarıda bıraktı.

  ÖLÜ SAYISI ARTACAK

  Katrina Kasırgası’nın vurduğu üç eyaleti kapsayan bölgede ölenlerin sayısının halen tam olarak bilinmemesine karşın kasırga sonucu yüzlerce kişinin ölmüş olmasından endişe ediliyor. Ölü sayısının şimdiden 100’ü aştığı bildirildi. New Orleans’ta sel suları üzerinde yüzen çok sayıda ceset görüldü. Kentte yağmalamanın başladığı, gaz sızmaları yüzünden yer yer yangın çıktığı belirtildi. Belediye Başkanı Ray Nagin, kentin yüzde 80’inin derinliği 6 metreyi bulan sel suları altında olduğunu ve suların yükselmeye devam ettiğini açıkladı.

  ABD’ye ders olsun

  Nagin, kasırga nedeniyle New Orleans’da yüzlerce kişinin öldüğünü, bu rakamın binlerce de olabileceğini ifade etti. Katrina’da, bir Türk’ün öldüğüne dair bilgi bulunmadığı belirtildi. Alman basını, ‘Katrin Kasırgası, küresel ısınmaya aldırmayan ABD’ye ders olsun’ diye yazdı. Medya yorumcuları, küresel ısınma ve Kyoto Anlaşması konusunda inatçı tutumundan dolayı bütün suçun ABD Başkanı Bush’a ait olduğunu, Katrina’yı küresel ısınma yüzünden dünyayı bekleyen çevre terörünün bir sembolü olarak gördüklerini söylediler.

  Yağmacılar sahnede

  Felaket bölgesinde kargaşayla birlikte yağmalama olayları başladı. Gıda ve temiz su stoklarının azaldığı New Orleans ve çevresinde yağmalama olaylarının artması üzerine sıkıyönetim ilan edildi. Polis bazı yağmacılara ateş etti.

  BERLUSCONİ ARADI

  Tam anlamı ile şoke olan ABDBaşkanı Bush’u İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin arayarak, ‘Sevgili George, bu acı zamanında kalbim seninle ve Amerikan halkıyla beraber’ dediği açıklandı.

  Köprü çöktü

  Katrina Kasırgası, Biloxi Körfezi’nde Biloxi ile Ocean Springs’i birleştiren ‘Hwy 90’ Köprüsü’nü yıktı. Köprünün Ocean Springs tarafı kısmen hasar görürken, Biloxi’den yarısına kadar olan bölümü tamamen çöktü.

  TEKNELER ÇATILARDA

  Katrina, çok sayıda otomobili önüne katıp sürükledi ve onları boş bir alanda oyuncak arabalar gibi üst üste yığdı. Tekneler de çatılara kondu.

  işte Bush'u şoke eden manzara

  ABD Başkanı George W. Bush, felaket üzerine tatilini yarıda kesti. Bush, başkanlık uçağı Air Force One ile Katrina kasırgasının en çok zarar verdiği New Orleans kenti üzerinde gözlem uçuşu yaptı. 762 metreye kadar alçalıp güvenlik duvarını delen Boeing 747’nin penceresinden bakan Bush’un New Orleans’taki görüntü karşısında şok olduğu, uzun süre kenti izleyip sık sık başını salladığı belirtildi. Felaket karşısında dili tutulan Bush’un New Orleans için dudakları titreyerek ‘Tamamen yok olmuş’ yorumunda bulunduğu bildirildi.

  Ne nedir

  FIRTINA: Karada ve denizde etkisini gösteren, şiddetli rüzgarla birlikte oluşan yağmur, kar, dolu ve benzeri meteorolojik durumların genel adı. Yağmur fırtınası, toz fırtınası, kar fırtınası gibi türleri var.

  KASIRGA: Saatteki hızı 120 km’yi geçen çok şiddetli fırtına.

  SİKLON: Kuzey yarıkürede saat yönünün tersine, güney yarıkürede ise saat yönünde, kendi ekseni etrafında dönen çok kuvvetli rüzgarlar, yağışlar ve basınç düşüşüyle gelişen atmosfer olayı. Siklonlar, ılıman kuşak siklonları ve tropikal siklonlar olarak iki grupta inceleniyor. Tropikal siklonların dönme çapları bazen 100 km’yi, rüzgar hızları da saatte 200 km’yi aşar.

  TAYFUN: Çin Denizi’nde ve Büyük Okyanus’ta meydana gelen ve saatteki hızları bazen 200 km’ye ulaşan tropikal siklon.

  HORTUM: Kuzey Amerika ve Afrika’da kara parçaları üzerinde birkaç büyük hortumun birleşerek meydana getirdiği atmosfer olayı. Genellikle bahar aylarında sıcak-soğuk hava akımları arasındaki etkileşimden kaynaklanıyor. Rüzgarın hızı bazen saatte 300 km’yi buluyor.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı