Gündem Haberleri

  Katolik Kilisesi, Santoro'yu aziz ilan edecek

  A.A.
  10.02.2006 - 13:03 | Son Güncelleme:

  Trabzon'da silahlı saldırı sonucunda yaşamını yitiren Katolik Papaz Andrea Santoro'nun aziz ilan edilmesi için gerekli prosedürün başlatılacağı açıklandı.

  Karar, Roma'daki San Giovanni in Laterano Bazilikası'ndaki cenaze ayini sırasında Kardinal Camillo Ruini tarafından açıklandı. Katolik Kilisesi'nin Roma bölge sorumlusu Kardinal Ruini, ayindeki konuşmasında Trabzon'da cinayete kurban giden papazın “şehit” statüsünde olduğunu belirterek, “Niyetim, Rahip Andrea'ya önce mübareklik unvanı verilmesi, ardından da aziz ilan edilmesi için gerekli prosedürü başlatmaktır. Zira Rahip Andrea'nın ölümünde, Hıristiyanlık'ta şehitlik için aranan koşulların tümünün mevcut olduğu ortada” dedi.

  Kardinal Runi, ayindeki konuşmasında, İtalyan Papaz Santoro'nun Trabzon'da yaşamını yitirmesinin, din özgürlüğünün mutlaka sağlanması gerektiğini gösterdiğini savunarak, şöyle konuştu: “Din özgürlüğü, tüm özgürlüklerin anasıdır. Bu özgürlüğün, hiçbir ayrım yapılmaksızın, dünyanın her yerinde somut biçimde sağlanması gerekmektedir.”

  Ruini'nin cenaze törenindeki konuşması, Rahip Santoro'nun aziz ilan edilmesi için gerekli işlemlerin başlatılacağı anlamına geliyor. Katolik Kilisesi'nde uygulamadaki süreç, ilgili kişiye önce ”mübareklik” unvanının verilmesini gerekli kılıyor. Bu unvanı alan kişinin, ilgili kurullardan onayların çıkmasının ardından, daha sonra aziz ilan edilmesi mümkün olabiliyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı