GeriGündem Katmerli ihlal
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Katmerli ihlal

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı'nın MHP Merkez Yürütme Kurulu üyesi çıkmasının ardından, yardımcısı Doç. Dr. Semih Yalçın'ın da aynı kurul üyesi olduğu ortaya çıktı. Yargıtay Başsavcısı Savaş, hemen inceleme başlattı.

MHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Doç. Dr. Haluk Tokuçoğlu'nun, aynı zamanda Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı'nı yaklaşık sekiz aydır yürütmekte olduğunun ortaya çıkmasının ardından, yardımcısı Doç. Dr. Semih Yalçın'ın da MHP-MYK üyesi olduğu belirlendi.

Sağlık Bakanı Osman Durmuş, ‘‘Durumu hukukçularımıza inceletiyoruz’’ derken, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da olaya el koydu ve ‘‘jet inceleme’’ başlattı. Başsavcı Vural Savaş, Hürriyet'in ‘‘Hem müsteşar, hem MHP yöneticisi’’ haberini ihbar kabul ederek, resen inceleme talimatı verdi.

KAPATMAYA KADAR GİDER Başsavcılık kaynakları, Siyasi Partiler Yasası'nın (SPY) 104'üncü maddesine göre; hem kamu görevlisi, hem de parti yöneticisi durumundaki kişilerin, MHP üyeliği ve yöneticiliğinin düşürülmesinin isteneceğini belirttiler. Kaynaklara göre, MHP'nin ‘‘Bu kişileri üyelikten ve yöneticilikten çıkarmamakta direnmesi’’ halinde, önce ‘‘ihtar’’ verilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvurulacak. Yüksek Mahkeme'nin, ‘‘ihtar’’ kararına rağmen MHP kamu görevi yapan üyelerini yine ihraç etmemekte direnirse, bu kez partinin başı derde girecek. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, MHP hakkında, ‘‘ihtara’’ uymadığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'nde resen kapatma davasa açabilecek.

İŞTE YASA MADDESİ SPY'nin 104. maddesi, ‘‘...Diğer kanunların siyasi partilerle ilgili emredici hükümlerine aykırılık bulunması halinde, o parti hakkında önce ihtar verilmesini sonra da resen kapatma davası açılabilmesini’’ hükme bağlıyor.

DİSİPLİN İNCELEMESİ Sağlık Bakanı Durmuş'un da hem parti yöneticisi, hem müsteşar iki arkadaşı hakkında ‘‘Disiplin soruşturması’’ açma zorunda olduğu olduğu savunuldu. Yargı çevrelerinde, Devlet Memurları Kanunu'nun açık hükümleri çerçevesinde, bir kişinin ancak ‘‘Parti üyeliğinden istifası yani üyeliğinin düşmesi ile kamu görevine geçebileceği’’ açıkladılar. Aksine bir durumun ‘‘Disiplin suçu’’ oluşturacağını ve ilgili bakanın işlem yapmasını gerektirdiği kaydedildi.

BAKANLIKTAN GİZLEDİLER Bu arada Sağlık Bakanlığı üst bürokrasisi için, bakanlıkla ilgili haberleri kapsayan günlük haber bülteninde, Hürriyet'in skandalı ortaya çıkaran haberine yer verilmeyerek, gizlenmesi dikkat çekti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle