Gündem Haberleri

  Katliamın 50'nci yıldönümü

  Hürriyet Planet
  17.10.2011 - 16:45 | Son Güncelleme:

  Paris'te katledilen Cezayirliler, ölümlerinin 50'nci yıl dönümünde anılıyor.

  Paris'te Cezayirlilerin katledilişinin 50'nci yıl dönümü nedeniyle, haber sitesi Mediapart tarafından, "17 Ekim 1961 trajedisini resmen tanıma çağrısı" yapıldı.  

  Çağrıda, Cezayirli vatandaşların 1961'deki bağımsızlık eyleminin şiddet içermediği halde şiddetle bastırıldığına değinilirken, uzun zamandır kamuoyundan gizlenen ama tarihçilerce açıklanan gerçekler gözler önüne seriliyor.

  Fransız güvenlik güçlerinin Cezayir halkına yaptığı katliam, tarihin karanlık bir sayfası. 17 Ekim'de 11 bin Cezayirli tutuklandı, onlarca suikast düzenlendi. Göstericiler ya Seine nehrinde boğuldu ya da vuruldu./images/100/0x0/55eac993f018fbb8f896b79e

  Yayımlanan çağrı metninde, "17 Ekim'in unutulan kurbanları Fransa'da çalışıyorlar ve yaşamlarını burada idame ettiriyorlardı. Onlara bu adaleti borçluyuz" ifadesi yer alırken, böylesi bir kabullenişin iki ülke arasında iyi ilişkilerin tesis edilmesi için önemine değiniliyor.

  Metni imzalayanlar arasında yazarlar, sosyal bilimciler ve gazeteciler çoğunluğu oluşturuyor. 

  Bu çağrının yanı sıra, bugün başkent Paris'te, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye ülkesinin Cezayir'de yaptıklarını hatırlatacak bir gösteri düzenleniyor.

  Vatandaşlar, hayatını kaybeden Cezayirlilerin anısına Seine nehrine güller atıyor.  

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı