Gündem Haberleri

  Katliama isyan

  Hürriyet Haber
  18.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Güney Afrika’da apartheid (ırk ayrımı) rejiminin bitmesinden bu yana en kanlı polis operasyonlarından biri yapıldı. Maaşlarına zam için grev yapan 3000 palalı-sopalı maden işçisi, polis barikatına yürüyünce üzerlerine kurşunlar yağdı. 34 işçi öldü. Madenci yakınları dün isyandaydı.

  GÜNEY Afrika’da dünyanın üçüncü büyük platin madeni olan Marikana’da 4000 rant (890 TL) olan maaşlarının üçe katlanması için grev yapan işçilere polisin neden bu kadar kanlı müdahale ettiği tartışılıyor.

  İŞTE O ANLAR - FOTO GALERİ

  Görgü tanıkları polisin ellerinde mızraklar, palalar ve sopalar olan işçilerin polis barikatını aşmaya çalışmasından sonra ateş açmaya başladığını söylüyor. Emniyet Müdürü Riah Phiyega, “Militan grup, polise doğru ateş açıp, tehlikeli silah yönetti. Polis, sistematik bir şekilde geri çekilmek ve kendisini savunmak için /images/100/0x0/55ea4da6f018fbb8f8770fdbmaksimum güç kullanmak zorunda kaldı. Protestocular arasında can kaybı 34; 78 kişi de yaralandı” dedi. Olayda 259 kişi de tutuklandı. İşçilerin bağlı olduğu Maden ve İnşaat İşçileri Sendikası (AMCU) polisi katliam yapmakla suçlayarak, “Bu kadar insanın bu şekilde öldürülmesine gerek yoktu” dedi.

  İNANILMAZ GÖRÜNTÜLER
  İŞÇİLERİ BÖYLE KATLETTİLER / WEB TV

  Ziyaretini yarıda kesti

  Mozambik’e ziyaretini yarıda keserek olay yerini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Jacob Zuma “bu manasız şiddet karşısında şoke olduğunu ve dehşete kapıldığını” söyledi.  Dün katliamın işlendiği yerde bir grup kadın, olayları protesto etmek üzere gösteri yaptı. Bir zamanlar Güney Afrika’nın beyaz apartheid yönetimini hedef alan şarkıları bu defa kendi polisleri için söylediler.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı