Gündem Haberleri

  Katliam kurbanları anıldı

  A.A
  06.07.2009 - 14:28 | Son Güncelleme:

  Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te “Madımak Oteli”nin yakılması sonucu hayatını kaybeden 37 kişi düzenlenen törenle anıldı.

  MEZARLARI BAŞINDA ANILDILAR

  Olaylarda hayatını kaybedenler için Karşıyaka Mezarlığı'nda yaptırılan “Anıt Mezar”da düzenlenen anma etkinliğine katılanlar, ellerinde ölenlerin fotoğraflarını taşıyarak mezara kadar slogan atarak yürüdü.

  Olayda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Sivas'ta yaşananları “katliam” olarak nitelendirdi.

  Sivas'taki olaylar sırasında ölenleri 16 yıldır andıklarını ifade eden Gümüş, “Bunca yıldır canlarımızı anmamızı engelleyemediler, engelleyemeyecekler. Çünkü Sivas hala vicdanımızda yanmaya devam ediyor” dedi.

  Sivas'ta yaşananların güvenlik güçlerinin “gözlerinin önünde gerçekleştiğini” ifade eden Gümüş, şunları söyledi:
  “Türkiye'nin Madımak katliamı ayıbından kurtulmasını isteyenler, 'Madımak müze olsun' diyenler, Türkiye'de siyasi cinayetlerin karanlıkta kalmasını istemeyenler, Türkiye'nin laik, demokratik, bir sosyal hukuk devleti olmasını isteyenler, Alevi, Sünni, Çerkez, Türk, Kürt, inanan, inanmayan ayrımı yapmadan 'Benim Kabem insandır' diyenler artık birleşelim. Bizler birleşmediğimiz sürece hep birileri yöneten, bizler ise yönetilen oluyoruz. Onlar yakıyor, biz seyrediyoruz. Katliamın 16. yılında artık seyirci olmaktan çıkmalıyız.”

  Konuşmaların ardından olayda hayatını kaybedenlerin mezarlarına ve anıta çiçek bırakıldı. Bu sırada bazı vatandaşların ağladığı gözlendi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı