Gündem Haberleri

  Katliam köyü’nün 5 çocuğu eğitim için İstanbul'da

  Adnan AVUKA- Nezir GÜNEŞ/MARDİN, (DHA)
  27.08.2009 - 15:40 | Son Güncelleme:

  DARÜŞŞAFAKA Cemiyeti Başkan Vekili Davut Ökütçü, Mardin'in Mazıdağı İlçesi'ne bağlı Bilge Köyü'nde geçen Mayıs ayındaki katliamda anne ve babasını kaybeden 5 çocuğu İstanbul'a götürdü. Çocuklar köyden ayrılmadan önce, anne ve babalarının mezarlarına giderek vedalaştı.

  Bilge Köyü'nde 4 Mayıs 2009 tarihinde, 44 kişinin öldürülmesinin ardından öksüz ve yetim kalan çocukların rehabite edilmesi için çalışmalar sürüyor. Darüşşafaka Eğitim Kurumları, katliamında anne ve babasını kaybeden ilköğretim okulu öğrencileri Zeynep Çelebi, Hilal Çelebi, Remziye Çelebi, İnan Çelebi ve Ali Çelebi'nin eğitimlerini İstanbul'da sürdürmelerine karar verdi. Darüşşafaka Cemiyeti Başkan Vekili Davut Ökütçü, rehberlik öğretmeni Ayşe Türkçe ile birlikte köye geldi.

  Ökütçü, Darüşşafaka'nın hedeflerinden birinin zaten babası hayatta olmayan, ailelerinin maddi olanaksızlıkları nedeniyle iyi eğitim fırsatı bulamayan öğrencileri eğitmek olduğunu söyledi.

  Ökütçü, çocukların lise son sınıfa kadar tam burslu ve yatılı okutulacağını belirterek, “Darüşşafaka'ya götüreceğimiz bu çocuklarımızı ilköğretim 4'üncü sınıftan itibaren lise son sınıfa kadar tam burslu ve yatılı olarak İngilizce eğitim vererek okutacağız. Darüşşafaka'da öğrencilerin giyim, barınma, yemek, kitap, sağlık gibi ihtiyaçları da Darüşşafaka Cemiyeti tarafından karşılanacak. Darüşşafaka Eğitim Kurumları'ndan mezun olan öğrencilere, Darüşşafaka Cemiyeti, üniversite eğitimlerinde burs vermeyi de sürdürecek” dedi.

  HÜZÜNLÜ VEDA

  Bilge Köyü'ndeki katliamda anne ve babalarını kaybeden Zeynep Çelebi, Hilal Çelebi, Remziye Remziye Çelebi, İnan Çelebi ve Ali Çelebi, yakınları ile vedalaştıktan sonra ‘Baba’ dedikleri muhtar Abdurrahman Çelebi'nin elini öptü. Vedalaşma anında duygulu anların yaşandığı köyde muhtar Abdurrahman Çelebi, “Hem annelik hem babalık yaptığım bu çocuklarımdan ayrılmak zor olsa da eğitim için buna katlanmamız lazım. Çocuklarımız inşallah ülkemizin bu güzide okulunu en iyi şekilde okuyup, isimlerini köyümüze altın harflerle yazacaklar” diye konuştu.

  İstanbul yolculuğu öncesinde son kez mezarlığa giden 5 çocuk, katliamda ölen anne, baba ve yakınlarının mezarlarını tek tek öperek vedalaştı. Mezarlıkta ölenlerin ruhuna Fatiha okuyan çocuklar, beden eğitim öğretmenleri Nuri Patır ile vedalaşırken gözyaşlarını tutamadı. Duygulu anların yaşandığı vedalaşmadan sonra çocuklar Darüşşafaka'dan gelen heyetle birlikte İstanbul'a hareke etmek üzere köyden ayrıldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı