Gündem Haberleri

  Katliam gibi ağaç budaması

  Ahmet BAYRAK/MUĞLA, (DHA)
  21.08.2009 - 12:05 | Son Güncelleme:

  MUĞLA’nın Karabağlar Yaylası girişinde, elektrik tellerine dokunduğu gerekçesiyle, Aydem Elektrik Dağıtım Şirketi tarafından 53 karaservinin tüm dallarının kestirilmesine köylüler isyan etti.

  Katliam gibi budamaya tepki gösteren köylüler, son derece değerli ve zor büyüyen bu karaservilerin en az 30 yıllık olduğunu, şimdi tümünün kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

  Aydem Elektrik Dağıtım Şirketi Muğla Merkez İşletme Müdürlüğü, Karabağlar Yaylası girişindeki karaservilerin dallarının elektrik tellerine zarar verdiğine belirterek kimseye haber vermeden budadı. Ağaçların tüm dallarının kesilidğini gören çevreciler ve köylüler, bunun ağaç katliamı olduğunu söyledi.

  Karabağlar Yaylası sakinlerinden Necati Sel, “Bu karaserviler çok ender yetişiyor. Zor büyüyen ve çok değerli bir ağaç cinsidir. 30-35 yıllık 53 ağacın üstünü ve tüm dallarını kestiler. Bu ağaçlar kuruyacak. Yolun karşısında boş yer olmasına karşın telleri karşı tarafa taşımadılar ağaçları katlettiler. Atatürk bir ağacı kurtarmak için binanı yerini değiştirdi. Ama bunlar 5 direğin yerini değiştirmemek için yeşili katletti” dedi. Muğlalı çevreci Gaye Cön Şakar ise doğa katliamının önlenmesini isterken, “Yeşile uzanan eller kırılsın” dedi. Şakar, “Enerji üretimi adı altında doğal güzelliklerin içine termik santral yaptılar. Şimdi de elektrik tellerine zarar verdiği gerekçesiyle ağaçları kesiyorlar. Burada budama yaptık diyorlar ancak budama değil resmen ağaçları öldürmüşler. Yetti Gari. Çekin ellerinizi yeşilin üzerinden” diye konuştu.

  Ağaçları kesmediklerini sadece budadıklarını savunan Aydem Elektrik Dağıtım Şirketi Muğla Merkez İşletme Müdürü Ramazan Şimşek, “Enerji nakil hatları geçen yerlerde can ve mal güvenliğini sağlamak için ağaçların dallarını buduyoruz. Rüzgarla dallar tellere çarpıyor ve tehlike oluşturuyor. Telleri başka bir yere taşımak da mümkün olmadı” demekle yetindi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı