Gündem Haberleri

  Katilleri hálá aramızda

  Hürriyet Haber
  04.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Bülent OVACIK

  İsimleri, Çağla, Hande, Ebru, Işık, Tuğba, Özgür, Hatice. Yaşları, okulları, aileleri farklı. Ancak bir ortak noktaları var: Hepsi de vahşice öldürüldüler. Cinayetlerin üzerinden, günler, haftalar, aylar, hatta yıllar geçti. Onları yaşamdan, sevdiklerinden kopartıp alanlar, yakalanamadı. Katilleri, hala aramızda dolaşıyor.

  Ütü kordonuyla boğuldular

  Maktülün adı: Tuğba, Özgür Tunç

  Yaşları: 18 ve 19

  Olay yeri: Kasımpaşa

  Olay tarihi: 29 Ekim 1998

  Suç aleti: Ütü kordonu

  Sanık: Yok

  Kapatılan Refah Partisi'nin Kadın Kolları üyesi Tuğba Tunç ile ağabeyi İsmail Tunç'un eşi Özgür Tunç, evlerinde ütünün kordonuyla boğulmuş olarak bulundu. Polis, 14 kişiyi gözaltına aldı. Çaycılık yapan İdris Çiçek, kordon cinayetinin sanığı olarak tutuklandı. Hakkında 60 yıl ağır hapis cezası istenen İdris Çiçek, 14 ay boyunca duruşmalarda, ‘‘Cinayeti ben işlemedim’’ dedi. DNA tesleri sonucu, cinayetin işlendiği evde bulunan sigara izmaritinin İdris Çiçek tarafından içilmediği kesinlik kazandı. Savcı, Çiçek'in suçu işlediğine dair delil olmadığını söylerek, beraatini istedi. Mahkeme heyeti, 60 yıla kadar hapsi istenen Çiçek'in beraatine karar verdi. Mahkeme, çifte cinayetin failinin bulunması için dosyayı Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdi. Kordon cinayeti 31 aydır aydınlanmayı bekliyor.

  Cinayet aleti ve parmak izi yok

  Maktülün adı Çağla Tuğaltay

  Maktülün Yaşı: 15

  Olay yeri: Mecidiyeköy

  Olay tarihi:

  05 Haziran 2000

  Suç aleti: Bıçak.

  Sanık: Yok

  Levent Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi Çağla Tuğaltay, okulundan eve döndükten sonra boğazı kesilerek öldürüldü. Cesedi bulunduğunda iç çamaşırları çıkartılmıştı. Adli Tıp raporu sonuçlarına göre katili, Çağla'ya tecavüz etmemişti ya da edememişti. Evde yapılan incelemede, çalınmış tek eşya yoktu. Kapı girişi zorlanmamıştı. Apartmana giren yabancı birini gören de olmamıştı. Cinayet aleti bıçak da, parmak izi de bulunamadı.

  Cevapsız Sorular

  Ölümünden sonra Çağla'ya gelen, apartmanın posta kutusundaki mektupları kim açtı?

  Annesi Günnur Hanımın evde olmaması bir tesadüf müydü? Yoksa katil onun evde olmadığını biliyor muydu?

  Çağla neden son altı aydır telefonlara cevap vermekten çekiniyordu? Kapı ziline, telefon sesine herkesten önce fırlayan o değildi sanki. Tehdit mi almıştı, birinden mi korkuyordu?

  Çağla, eve girerken çantasını her zamanki gibi kapının yanına bırakmıştı. Sokak kapısı önünde çıkarttığı ayakkabılar, mutfakta, bulaşık makinesinin önünde yan yana duruyordu. Neden?

  Kapıyı yabancılara açmazdı. Kapıda, pencerelerde zorlama izi yoktu. Evleri üçüncü kattaydı. Katil içeriye nasıl girdi?

  Çağla'nın hep boynunda taşıdığı, okul arması takılmış kolye, bileğine nasıl dolanmıştı?

  Çekiç ve 11 bıçak darbesi

  Maktülün adı: Hande Çinkitaş

  Yaşı: 12

  Olay yeri: İçerenköy

  Olay tarihi: 04 Ocak 2001

  Suç aleti: Çekiç, bıçak.

  Sanık: Yok

  Yahya Kemal Beyatlı İlköğretim Okulu 6'ıncı sınıf öğrencisi Hande'nin annesi ve babası 3,5 yıl önce boşandı. 3,5 aydır babası, üvey annesi ve altı aylık üvey kardeşi Egemen'le birlikte yaşıyordu Hande. O gün, üvey annesi bebeğini doktora götürmüş, babası işe gitmişti. Hande'nin evdeki cesedini babası Nezih Çinkitaş buldu. Kafası çekiçle ezilmiş, boğazı bıçakla kesilmişti. Göğüs bölgesinden 11 kez bıçaklanmıştı. Cinayet beş aydır aydınlatılamadı.

  Cep telefonundan naklen cinayet

  Maktülün adı: Ebru, Işık Balkan

  Yaşları: 26, 22

  Olay yeri: Bostancı

  Olay tarihi: 18 Mayıs 2001

  Suç aleti: Bıçak.

  Sanık: Yok

  Ebru Balkan ve kardeşi Işık Balkan, birlikte kaldıkları evlerinde, elleri ve ayakları bağlandıktan sonra boğazları kesilerek öldürüldü. Cinayet, Balkan Kardeşler'den birinin, öldürülürken arkadaşı Tarkan Altınok'u telefonla arayıp, boğuşma seslerini dinletmesi üzerine ortaya çıktı. Evde yapılan incelemede 30 bin dolarlık hesaba ait banka cüzdanı ve altı milyar lira bulundu. Tarkan Altınok, polise verdiği ifadesinde ‘‘Çığlıkların arasında katillerin 'Fikret nerede, söylerseniz size bir şey yapmayacağız' dediğini duydum’’ dedi. Ebru Balkan'la birlikte yaşayan işadamı Fikret Aydın'ın adamları olduğu iddia edilen Tarkan Altınok, Hasan Hüseyin Akdoğan, Ahmet Kaplantan ve Faruk Çiftçi tutuklandı. Faruk Çiftçi, avukatının itirazı üzerine serbest bırakıldı. Çifte cinayetin kilit ismi Fikret Aydın yakalanamadı. Balkan Kardeşler'in cep telefonları kayıp.

  Sanığın sperm örneği tutmadı

  Maktülün adı: Hatice Başar

  Yaşı: 14

  Olay yeri: Ataköy

  Olay tarihi: 01 Mayıs 1997

  Suç aleti: Elle boğma

  Sanık: Cahit Keleş

  Arkadaşlarının ‘‘insanların içinde dolaşan bir melek’’ diye anlattıkları Hatice Başar, okulundan eve dönerken, kaçırılıp tecavüz edildikten sonra boğularak öldürüldü. Hatice'nin cesedi Siyavuşpaşa Deresi'nde bulundu. Şenlikköy'de bir kadına tecavüz ettiği suçlamasıyla göçaltına alınan 21 yaşındaki Cahit Keleş, polise ‘‘Daha önce de Ataköy'de bir kıza tecavüz etmiştim’’ deyince çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Polisin Kriminal Laboratuarı'nda yapılan testlerde, Hatice Başar'dan alınan vaginal materyallerle sanıktan alınan sperm örnekleri uyuşmadı. Adli Tıp Kurumu'nca hazırlanan raporda sperm örneklerindeki uyuşmazlık vurgulandıktan sonra DNA testinin bilimsel olarak mutlak kesinlik arzetmediği belirtildi. Keleş, 1 yıl geceli gündüzlü hücrede kalmak kaydıyla ömür boyu ağır hapis cezasına çarptırıldı. Delil yetersizliğini gözönüne alan Yargıtay, Cahit Keleş'in beraati yerine mahkum edilmesini yasaya aykırı buldu ve tahliyesine karar verdi. Bozma kararı üzerine, Bandırma Cezaevi'nden tahliye edilen Keleş, tutuksuz olarak yeniden yargılanacak.

  Cevapsız Sorular

  Kapıda zorlama yoktu. Oysa Hande dışardakinin kimliğinden emin olmadan kapıyı asla açmazdı. Katil tanıdık biri miydi?

  Tecavüz yok. Evde hırsızlık yok. Katilin amacı neydi?

  Hande, içine kapalı bir çocuktu. Problemlerini kendisi halletmek isterdi. Son görüşmelerinde annesinden hakkını helal etmesini istedi. 12 yaşında bir çocuk neden helallik istedi?

  Tiyatroyu çok sever, kendi kendine değişik kişilikleri canlandırırdı. Annesini son gördüğünde, 'Perdeyi kapatıyorum' dedi. Birinden mi korkuyordu?

  3,5 yıl sonra neden babasında kalmak için ısrar etti? Tek neden yeni doğan üvey kardeşine duyduğu çocuksu kıskançlık mıydı? Yoksa, Hande'nin kendi dünyasında başka planları mı vardı?

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı