GeriGündem Katarlı Salam, De Beers ile Türkiye pazarına giriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Katarlı Salam, De Beers ile Türkiye pazarına giriyor

Katarlı Salam, De Beers ile Türkiye pazarına giriyor
refid:8846523 ilişkili resim dosyası

Sabah- ATV ortaklığı ile Türkiye’de bir anda yatırım atağına geçen Katar şimdi de Salam International ile yeni bir yatırıma imza atmaya hazırlanıyor. Salam International Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın da ortak olduğu İstinye Park alışveriş merkezinde 2 ay içinde bir De Beers mücevher mağazası açacak.

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretlerinin ardından Türkiye’de bir anda yatırım atağına geçen Katar şimdi de en büyük özel sermayeli şirketlerinden Salam International ile yeni bir yatırıma imza atmaya hazırlanıyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın da ortak olduğu İstinye Park alışveriş merkezinde 2 ay içinde bir De Beers mücevher mağazası açmaya hazırlanan şirket Bodrum, Antalya ve İstanbul’da da otel ve rezidans projeleri için uygun arsa arıyor. Salam International’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Issa Abu Issa "Türkiye’ye kısa dönem için 200 milyon Euro ayırdık. Yerel firmalarla ortak projelere de varız" dedi.

27 mağazası var

De Beers’ın Ortadoğu Bölgesi temsilcisi olan Salam International turizmden bilişime, perakendeden gayrimenkule kadar birçok alanda faaliyet gösteriyor. Salam International’ın bu atağı birkaç yıl öncesine kadar sadece mücevher firmalarına hammadde sağlayan De Beers’ın ilk kez Türkiye pazarına kendi mağazası ile girmesini sağlayacak. Dünyada sadece 27 mağaza ile faaliyet gösteren De Beers’ın Ortadoğu’da da toplam 3 mağazası bulunuyor. 2007 yılını 50 milyon dolara yakın kár ve 250 milyon dolar ciro ile kapatan Salam International bu yatırımı ile ilk kez Birleşik Arap Emirlikleri dışında bir De Beers mağazası açmış oluyor.

Şeyhten tam destek

Çok büyük bir ülke olan Türkiye’nin yatırım için önemli fırsatlar barındırdığını dile getiren Abu Issa şunları söyledi: "Katarlı şirketler olarak biz de bu büyük potansiyele katılmak istiyoruz. Bu konuda da devletten büyük destek görüyoruz. Katar yönetimi arkamızda itici güç oluyor. Salam International’ın yanısıra Bawra ve El Diyar da Türkiye pazarına girmek için fırsat kolluyor. Bu benim de yatırım fırsatlarını değerlendirmek için Türkiye’ye dördüncü gelişim."

İlişkiler yatırımı körükledi

Son aylarda iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesiyle birlikte yatırım isteklerinde büyük artış olduğuna dikkat çeken Abu Issa şöyle devam etti: "Türkiye’de vaat edici yatırım imkanları var. Orta Doğu ve Avrupa arasında köprü konumunda olması özellikle daha da dışa açılmak isteyen Katarlı yatırımcı için çok önemli bir fırsat. İnsan gücü ve kültürlerimizin yakın olması da bizim için çok önemli.

Türklerden ilgi bekliyoruz

Türkiye’de yabancı yatırımın devletin desteğiyle giderek kolaylaştırıldığını belirten Abu Issa "Biz Katarlı şirketler olarak yatırım yapıp ilişkinin gelişmesini istiyoruz. Türkiye’den ilgi bekliyoruz" dedi.

Hatasız pırlanta üretiyor

PIRLANTALARININ parlaklığı ile tanınan ve dünya elmas arzının yüzde 40’ını karşılayan De Beers dünyanın en büyük pırlanta üreticisi konumunda bulunuyor. Cirosu 12 milyar doları aşan şirketin bugüne kadar diğer ülkelerde açtığı mağazalar için hep A Plus alışveriş merkezi ve bölgeleri seçmesi dikkat çekiyor. De Beers’ın en büyük avantajı ise ’Hatasız pırlanta yapıyoruz’ oluyor.

Antalya’ya otel İstanbul’a rezidans

TURİZM yatırımı yapabilmek için şu an 5-6 yer düşündüklerini söyleyen Issa Abu Issa seçim yapabilmek için Bodrum ve Antalya’ya yer bakmaya gitti. İstanbul’da da ticari gayrimenkul ve rezidans projeleriyle ilgilendiklerini belirten Issa, "Biz bugüne kadar birçok otel projesini hayata geçirdik. Bu otellerden birini de Türkiye’de yapmak istiyoruz. Bu konuda yerli firmalarla ortaklığa da sıcak bakarız. Önemli olan uygun yeri bulmak" dedi.

Fotoğrafçıydı, 22 şirketli holding oldu

3 binden fazla kişiye istihdam sağlayan Salam International her yıl yakaladığı yüzde 20 büyüme ile Katar’ın en önemli özel şirketleri arasında yer alıyor. 1952 yılında bir fotoğrafçı dükkanı olarak kurulan şirket, bugün 22 farklı şirketi kapsayan bir holding oldu. Suudi Arabistan, Ürdün ve Umman’da da faaliyet gösteren şirketin gayrimenkul kolu Omnix de Dubai Media City’de bilişimin son teknolojisini kullandığı akıllı bina projeleri ile tanınıyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle