Gündem Haberleri

  Katar'daki Çavuşoğlu'ndan flaş Kuveyt kararı

  AA
  14.06.2017 - 20:58 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Casim Al Sani ve Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed bin Casim ile bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu, Katar temasları sonrası Kuveyt'e gitme kararı aldı. Çavuşoğlu'nun Kuveyt'teki temaslarının ardından Cuma günü Suudi Arabistan'a geçerek Kral Salman ile bir görüşme gerçekleştireceği öğrenildi.

  Resmi temaslarda bulunmak üzere Katar'a gelen Çavuşoğlu ve Zeybekci, burada Dışişleri Bakanı Al Sani ile Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed bin Casim ile bir araya geldi.

  Katar Dışişleri Bakanı Al Sani'nin rezidansında gerçekleşen ve 40 dakika süren görüşme, görüntü alınmasının ardından basına kapalı olarak devam etti.

  Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran'da "teröre destek vermekle suçladıkları" Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu.

  NE OLMUŞTU?

  Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı.

  Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, söz konusu kararlardan birkaç gün sonra yayımladıkları ortak bildiride ise Katar tarafından desteklendiği öne sürülen, aralarında Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin de yer aldığı 59 kişi ile 12 hayır kuruluşunun "terörle irtibatlı" olduğu iddiasıyla "terör listesine" alındığını açıklamıştı.

  Katardaki Çavuşoğlundan flaş Kuveyt kararı

  Erdoğandan Katar mesajı: Suudi kralı çözmeliErdoğan'dan Katar mesajı: Suudi kralı çözmeli

  Etiketler: ziyaret , zeybekçi , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı