Gündem Haberleri

  Katarakt faciasında ürküten rapor

  Hürriyet Haber
  09.02.2011 - 10:36 | Son Güncelleme:

  İzmir'de katarakt ameliyatı sonrası kör olan 8 hastaya ilişkin rapor: Hastalar çok hızlı ve uygunsuz kıyafetle ameliyat edildi

  İzmir'de doktor Gökhan Kerci tarafından katarakt ameliyatı yapıldıktan sonra kör olan 8 hastayla ilgili Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) bir rapor hazırladı. Raporda, solüsyonlarda herhangi bir bakteri üremesi tespit edilmediği ancak 8 hastanın sadece 70-80 dakikada ameliyat edildiği ve hastaların odaya uygunsuz giysilerle alındıkları belirtildi.

  Derneğin resmi sitesinden yayımlanan raporda, "Sağlık Bakanlığı denetçilerinin yaptıkları incelemelere göre, 70-80 dakika içinde sekiz hastanın ameliyat edilmesi, hastaların odaya uygunsuz giysilerle alınmalarından başlayarak, cerrahi ekibin hijyen kurallarına tam riayet etmemelerine kadar bir dizi kuraldışı davranışın sonucu birlikte getirmiş olduğu kanaatine ulaşılmıştır" denildi. Üyeler, Sağlık Bakanlığı'nın da ayrıca bir rapor hazırlayacağını da bildirdi. Raporda, görüşmelerde Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve yetkililerin, hızlı ameliyat yapmanın her zaman iyi ameliyat yapmakla eşdeğer olmadığını dile getirdikleri de belirtildi. Ayrıca her ameliyatın belirli bir süre saklanacak video kayıtlarının alınmasının zorunlu tutulup, müfettişlerce zaman zaman incelenebilineceği belirtildi.

  Kendini savundu

  Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile görüşen TOD Merkez Yönetim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Reha Ersöz şunları söyledi: "Eldeki birtakım ameliyat görüntüleri de incelenmiştir. Doktorun yaptığı ameliyatlarda ameliyat tekniği açısından bir sorun olmadığı gözlemlenmiş. Hastalar müfettişleri, yakınlarının ameliyat giysisi giydirilmeden ameliyathaneye alındığını söylemiş. Olması gereken hastaların iç çamaşırlarının üzerine ameliyathane giysisi giymesidir. Müfettişlerin de incelemesinde hastalarda kullanılan solüsyonlarda bakteri üremesi olmamış. Bana göre enfeksiyona yol açan en yüksek ihtimal, operasyonlarda kullanılan 'otoklav' isimli cihazının steril edilmemiş olmamasıdır." Raporun yayınlandığı internet sitesine yorum yapan Dr. Gökhan Kerci ise kendini savundu. Aynı hastanede yapılan 6 bin 850 cerrahi operasyonda bütün bu şartlara rağmen şans eseri hiç enfeksiyon gelişmediğini anlatan Dr. Kerci, "Ameliyatta kullanılan solüsyonlar aynı gün çöpe atılmıştır. Örnek alınan solüsyon şişeleri açılmamış, steril şişelerdir. Bu şişelerin 2 tanesinde vakum bulunmadığını, 1 tanesinde de staph. epidermidis ürediğini çok iyi biliyorum" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı