Gündem Haberleri

  Kastamonu'da doğal gaz çalışmalarına başladı

  A.A
  02.07.2007 - 12:05 | Son Güncelleme:

  Kastamonu'da doğal gaz şehir içi dağıtım şebeke çalışmalarına, Kuzeykent'te kesilen kurbanla başlandı

  Yatırımın tamamlanması sonrası ilde ilk etapta 2008 sonunda doğal gaz kullanılmaya başlanacak.

  Kastamonu Belediyesinin ortaklığıyla kurulan Kargaz Şirketinin başlattığı çalışmalar, ilk etapta Kuzeykent ve İnönü Mahallesinde yapılacak.

  Şirket ortaklarının katılımıyla ilk doğal gaz hattı boru döşeme işlemine başlanırken, asıl çalışmaların terminal civarından Kale Kooperatifinde başlatıldığı öğrenildi.

  DOĞAL GAZ 2008 NİSAN AYINDA KULLANILACAK

  Doğal gaz çalışmalarını yürütecek şirketin genel müdürü Kasım Kahraman, yapılacak çalışmalar ve yatırım hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

  Kahraman, ilk etapta Kuzeykent ve İnönü Mahallelerine doğal gaz verilmesinin planlandığını, 2008 yılının nisan veya mayıs ayı sonu gibi Kuzeykent'e doğal gazın verilmeye başlanacağını söyledi. Kahraman, şöyle devam etti:
  “Kastamonu'da 205 kilometre boru hattı döşenecek. Beş yılın tamamında şehrin her yerine doğal gaz verilecek. İlk etapta yerleşim yerleri düzgün olan bölgelere doğal gaz şebekesinin yapılması amaçlanıyor. Kuzeykent ve İnönü Mahallesi'nde 2008 yılının nisan sonu en geç mayıs ayı gibi doğal gaz kullanılmaya başlanacak. Abone çalışmaları 2008 yılının nisan ayında yapılmaya başlanacak. Diğer bölgelerden gelen abone talebine göre karar verilecek.

  Hacıbey köy'de de ana istasyon kurulacak. Bu çalışmaları yaparken bazı sıkıntılar olacaktır. Biz bunu en aza indirerek kimseyi mağdur etmeden çalışmalar yapacağız.”

  BELEDİYE, ŞİRKET ORTAĞI OLDU

  Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu da, doğal gaz hattının kazıldığı yerlerden asfaltlama çalışmalarının yapılmaya başlanacağını söyledi. Belediyenin yeni kurulan şirketin ortağı olduğunu ifade eden Topçuoğlu, belediyelerin yüzde 10 ortak olduğunu ve ortaklığın Kastamonu Belediyesi'ne 1,34 oranında yansıdığını söyledi.

  Doğal gaz çalışmalarının startının verildiği törende konuşan Çorumgaz Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatçı ise Kastamonu'da çalışma yapmak için Kargaz isminde yeni bir şirket kurduklarını hatırlatırken, "Şirkette, belediyeler yüzde 10'luk hisseye sahip (Kastamonu Belediyesi 1,34 hisse ile). Çorumgaz şirketi yüzde 45, diğer yüzde 45 hisse ise Kastamonulu iş adamları Ömer Faruk Yanık ve Hüseyin Üster'dir. Kargaz'ın Yönetim Kurulu Başkanı ise yine Hüseyin Üster oldu" dedi.

  “KASTAMONU, DAHA TEMİZ BİR İL OLACAK”

  Ahlatçı, doğal gazın faydalarından söz ederken, "Doğal gaz ekonomik olmasının yanı sıra temizlik açısından da çok önemli. İlimizdeki hava kirliği oranının büyük bir oranda düşeceği gibi vatandaşlarımızda daha rahat bir ortama kavuşacaklar" dedi.

  Doğal gazın diğer yakıtlara göre daha ekonomik ve daha temiz olduğunu vurgulayan Ahlatçı, "Doğal gaz kullanan insanlar daha rahat ortama kavuşacaklardır. Doğal gaz ile birlikte, belediyelerin temizlik işleri de azalacaktır. Kül olmadığı için temizlik işleri azalacak. Ayrıca şehir daha temiz bir havaya kavuşmuş olacak" şeklinde konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı