Gündem Haberleri

  Kasırga uyarısı petrolü uçurdu

  FT
  28.05.2010 - 13:01 | Son Güncelleme:

  ABD yönetiminden gelen bu sene şimdiye kadarki en şiddetli fırtınaların görülebileceği açıklaması petrol ve gaz fiyatlarını yükseltti. Yetkililer, hava hareketlerinin 2005'deki Katrina ve Rita kasırgaları kadar etki yaratabileceği uyarısını yapıyor.

  Açıklama, olası kasırgaların ev ve iş yerlerine verebileceği hasar nedeniyle, sigorta şirketlerinin büyük zararlar yaşaması ve emtia fiyatların oynaklık göstermesi ihtimalini de güçlendiriyor. 

   

  ABD'de gösterge olan Batı Teksas tipi petrolün varil fiyatı bu açıklamalar sonrası, dün yüzde 4.3 yükselerek 74.5 dolara çıktı. Petrolün fiyatı, vadeli işlemlerde kasırga sezonunun en şiddetli geçmesi beklenen Eylül ayı için ise daha sert yükseldi.   

      

  TARİHİN EN ŞİDDETLİSİ OLABİLİR  

  ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, 1 Haziran ile 30 Kasım arasındaki dönemde 14 ile 23 güçlü fırtınanın görüleceğini ve bunların da sekiz ile 14 tanesinin kasırgaya dönüşebileceğini öngörüyor. Kurumdan yapılan açıklamada, "Eğer 2010 yılında hava hareketleri bizim öngördüğümüz en üst düzeye çıkarsa, bu tarihteki en şiddetli hava olaylarını yaşandığı dönem olabilir" dedi.

   

  Kurumun beklentisi, geçen sene sakin geçen ve 12 yılın en durgun hava hareketlerinin yaşandığı aynı dönemle kıyaslandığında büyük bir değişimi de ortaya koyuyor.

         

  2005 ZOR GEÇMİŞTİ                       

  Kasırgalar özellikle emtia piyasalarında sert fiyat oynaklığının yaşanmasını da beraberinde getiriyor. 2005 yılında yaşanan Katrina ve Rita kasırgaları, doğalgaz ve petrol üretim faaliyetlerinin durmasına neden olmuş ve Meksika Körfezi'ndeki rafineri işlemlerinin aksatarak, enerji fiyatlarında sert yükselişlerin yaşanmasına neden olmuştu. 

   

  Bunun yanı sıra 2004 yılındaki Charley, Frances ve Jeanne, 2005 yılındaki Wilma kasırgaları da Florida'da narenciye ürünlerine zarar vermiş ve vadeli işlemlerde portakal suyunun fiyatının tarihi rekor seviyesine çıkmasına neden olmuştu.

     

  Emtia yatırımı yapanlara hava koşulları ile bilgi sağlayan ABD merkezli Commodity Weather Group'tan meteorojist olan David Streit yaptığı değerlendirmede, "Hava olaylarında ne zaman hareketli bir dönem yaşansa bu piyasalarda da hareketli bir dönemi beraberinde getiriyor" dedi

   

  BP'NİN İŞİNİ ZORLAŞTIRABİLİR  

  Güçlü kasırga tipi hava hareketlerinin, Meksika Körfezi'ndeki platformunda yaşanan petrol sızıntısını durdurmaya çalışan İngiliz enerji şirketi BP'nin de çabalarını da daha içinden çıkılmaz hale getirebileceği de belirtiliyor.          

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı