Gündem Haberleri

  Karzai’nin yeni kabinesi neyi değiştirecek?

  Reuters
  23.12.2009 - 00:44 | Son Güncelleme:

  Afgan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Batılı ülkelerin dürüst teknokrat taleplerini göz önüne aldı ancak, analistler kabinenin kalabalık oluşunun yolsuzlukla mücadele çabalarına engel olacağını düşünüyor.

  Reuters haber ajansının yayımladığı bir haber analizde, Karzai’nin yeni kabine adaylarının ülkede askeri varlıklarını sürdüren ülkelerden bazılarından onay alırken, bazılarından ise parlamentonun aşırı kalabalık olduğu yönünde eleştiriler aldığının altı çizildi.

                              

  Karzai'nin son kararıyla parlamenter sayısı 25’e çıkan kabinenin yolsuzlukla mücadelede zorlanacağı dile getirildi. 

   

  Karzai’nin, Cumartesi günü açıkladığı ve bir aydır üzerine çalıştığı kabine adayları listesinde yer alan milletvekillerinin büyük bir kısmının Batılı ülkeler tarafından desteklenen adaylar olduğu dikkat çekti.

   

  KARZAİ’NİN BÜYÜK SINAVI

  Haber analizde, ABD ve müttefiklerinin yeni kabine adaylarını Karzai için ülkede yolsuzlukla mücadele konusunda verdiği savaş için büyük bir sınav olarak gördükleri belirtildi.

   

  Bununla birlikte ülkeye 30 bin ek asker göndermeye karar veren ABD’nin  kabine adaylarını olumlu seçimler olarak değerlendirdiğinin altı çizilirken, ülkede 2 bin 800 askeri bulunan Kanada’nın listeden “memnun” olan ilk ülke olduğuna dikkat çekildi.

   

  KALABALIKLAŞAN KABİNE ELEŞTİRİLİYOR

  Daha önceki kabineye ek bir milletvekilinin daha eklenmesi, bölgeye milyarlarca dolarlık yardımda bulunan diğer Batılı ülkelerin çok sevindirmedi.

   

  Analizde, eleştirilerin temel nedeninin kalabalıklaşan kabinenin ülkenin temel sorunu yolsuzlukla mücadele için büyük bir engel oluşturacağına inanılması olarak belirtildi.

   

  Afgan milletvekillerinin sayılarının artırılması konusunda kendilerine danışılmamasından şikayet ettiklerinin belirtildiği analizde, ülkedeki bazı diplomatlar, Karzai’nin Ağustos ayında düzenlenen seçimlerde kendisini destekleyenler için gereksiz görevler belirlediği iddiasında bulundukları vurgulandı.

   

  “BİRLİK YERİNE REKABET DOĞURUR”

  Karzai’nin müttefikleri daha önceki dönemlerde ülkedeki denetimi artırmak için ülkenin Maliye Bakanı Ömer Zakhilwal gibi milletvekillerini görevlendirme teklifinde bulunmuştu.

   

  Analizde, kabinedeki milletvekili sayısının artırılmasının siyasi birlikten çok, kabine üyeleri arasındaki rekabeti artıracağına değinildi. Çünkü milletvekillerinin sayısının artması demek, Karzai’nin etrafında projeleri için fon isteyen kişi sayısının artması anlamına geliyor.

   

  Batılıların bir kısmı kabine seçiminden memnun olsa da Afganistanlılar bu durumundan çok memnun olmadı. Analizde ülke vatandaşlarının aynı yüzleri görmekten memnun olmadıklarına ve aynı sıkıntıların devam edeceğine inandıklarına dikkat çekildi.

   

  Ülkedeki araştırma kuruluşlarından Afganistan Analistler Merkezi’nin eş direktörlerinden Martine van Bijlert, “Batılı ülkeler kendilerinin çalışabileceği milletvekilleri kabinede kalmaya devam ettiği için mutlulular” yorumunu yaptı.

   

  Analizde, ülkedeki yabancı ve Afganistanlı güvenlik güçlerinin sayısının artmasının, Taliban askerlerine karşı verilen savaşı şiddetlendireceği için ülkede daha fazla sivilin öleceği inancının yayılmasına neden olduğuna dikkat çekildi.

   

  Bununla birlikte, Afganistanlıların yeni seçilen kabinenin geçen sekiz yılda savaşı sonlandırma konusunda başarısız olan isimlerden oluşmasının vatandaşların güvenlik standartlarını yükseltmeyeceğine inandıklarına değinildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı